null

„Paryż śpi” - pokaz filmu z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Księżyc

Drukuj otwiera się w nowej karcie
27.04.2022 19:00 - 27.04.2022 20:00

Paryż śpi, reż. René Clair, 60 min., 1925, Francja
Pewnego ranka dozorca wieży Eiffla stwierdza, że jego zegarek przestał działać. Ze zdziwieniem odkrywa, że i Paryż zastygł w bezruchu: na ulicach stoją porzucone samochody, a ludzie pogrążeni są we śnie. Mimo to na swej drodze spotyka kilkoro turystów. Razem wyruszają na podbój miasta, by poznać przyczynę jego uśpienia.

Debiut René Claira łączy elementy komedii fantastycznej i groteski. Niepozbawiony celnej obserwacji natury obyczajowej, a nawet filozoficznej, zachwyca wnikliwym, poetyckim i nostalgicznym portretowaniem miasta. Stolica Francji staje się równoprawnym bohaterem filmu, zwierciadłem, w którym odbija się natura jej mieszkańców i turystów. Zdjęcia zrealizowane na stalowej konstrukcji wieży Eiffla należą do najciekawszych elementów dzieła, a sam obraz Claira wywarł znaczący wpływ na ukazywanie metropolii na ekranie.

Muzyka na żywo: zespół Księżyc
Ścieżkę dźwiękową do filmu „Paryż śpi” stworzy na żywo zespół Księżyc.  Czerpiąca zarówno z praktyk teatralnych (Grotowski, Gardzienice), obrzędowości muzyki ludowej, jak i minimalizmu grupa była bez wątpienia zjawiskiem osobnym na polskiej scenie lat 90. Wydane w tamtym czasie płyty Nów oraz Księżyc doskonale pokazują jej stylistyczną odrębność. Pod wpływem pytań wydawców, licznych zaproszeń od organizatorów festiwali i stale rosnącej liczby fanów w 2014 roku Księżyc powrócił do grania po blisko dwóch dekadach milczenia. Rok później, nakładem brytyjskiej wytwórni Penultimate Press, ukazał się nowy, świetnie przyjęty album Rabbit Eclipse. Zespół nie wycofał się z aktywności koncertowych i kontynuuje poszukiwania nowych kontekstów i środków ekspresji.

Więcej >>>