null

143 tytuły w 14. edycji Nagrody Kapuścińskiego

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
stosy książek pod ścianą, kolorowe okładki
Książki zgłoszone do 14. Nagrody Kapuścińskiego

143 książki zostały zgłoszone do tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W konkursie bierze udział rekordowa liczba wydawnictw – 46. Więcej niż przed rokiem jest też reportaży przetłumaczonych z języków obcych.

Wśród 143 książek zgłoszonych do konkursu 97 zostało napisanych po polsku, a 46 to tłumaczenia z siedmiu języków obcych (angielski – 33, hiszpański – 3, rosyjski – 3, francuski – 3, niemiecki – 2, słowacki i niderlandzki – po jednej książce).

Wybieramy najlepsze reportaże
Zgłoszenia do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego były przyjmowane do połowy stycznia. W kwietniu poznamy dziesiątkę najlepszych reportaży, spośród których jury wyłoni finałową piątkę, a następnie - laureata lub laureatkę Nagrody. Wysokość nagrody dla autorki lub autora najlepszej książki reporterskiej to 100 tysięcy złotych, tłumaczka lub tłumacz (jeśli będzie to książka w przekładzie) otrzyma 20 tysięcy złotych. Nagrody pieniężne są też przewidziane dla autorów i tłumaczy pozostałych nominowanych książek – odpowiednio 10 i 5 tysięcy złotych. 

Jury Nagrody Kapuścińskiego
Do jury Nagrody dołączyła w tej edycji Ludwika Włodek - publicystka, socjolożka i dziennikarka, naukowo związana ze Studium Europy Wschodniej UW. Do gremium wrócił Abel Murcia Soriano, hiszpański tłumacz i poeta, dyrektor Instytutu im. Cervantesa w Warszawie. Przewodniczącą jury jest Katarzyna Surmiak-Domańska, pisarka, reportażystka „Gazety Wyborczej” i wykładowczyni w Polskiej Szkole Reportażu. Pozostali członkowie to William R. Brand, tłumacz i pierwszy agent literacki Kapuścińskiego, oraz Elżbieta Sawicka, dziennikarka wieloletnia szefowa Działu Kultury dziennika „Rzeczpospolita” i redaktorka dodatku „Plus Minus”. Sekretarzynią Nagrody jest Maria Krawczyk, redaktorka literatury non-fiction i psychoterapeutka. 

Finałowa gala jest zaplanowana na ostatni weekend maja, odbędzie się podczas Warszawskich Targów Książki. Organizatorem i fundatorem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego jest Miasto Stołeczne Warszawa. Konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”.

Załączniki: