null

Nominacje w kategorii komiks i powieść graficzna

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Młodzi ludzie, kobieta i mężczyzna czytają komiksy nominowane do 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
Autor: J. Nadziejko

Nagroda Literacka m.st. Warszawy jest w tym roku przyznawana po raz 15. Nominowane w tej edycji tytuły w nowej kategorii komiks i powieść graficzna to: „Twarz, brzuch, głowa” Wandy Hagedorn (tekst) i Oli Szmidy (ilustracje), „Dziadostwo” Jakuba Topora oraz „O, choroba” Bogusia Janiszewskiego (tekst) i Maxa Skorwidera (ilustracje). Laureatów poznamy podczas gali 18 czerwca.

Jury o nominowanych
 

Jakub Topor (tekst i ilustracje) „Dziadostwo”
Komiks Topora to rock’n’rollowa opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu swego miejsca oraz kręgu najbliższych przyjaciół. Od satyry do drwiny, zwłaszcza w sprawach obyczajów i modnych tematów społecznych, ale też od czułości po empatię. Dla starszych i młodszych.


Wanda Hagedorn (tekst), Ola Szmida (ilustracje) „Twarz, brzuch, głowa”
W swoim memuarze graficznym Wanda Hagedorn opowiada na nowo historię ukobiecania - procesu społecznej tresury do bycia kobietą i różnych wymiarów rozgrywania ciała. Siłą tej opowieści jest gniew, ale też autoironia i dystans, które pozwalają autorce postawić pytania o jej własną pozycję i spojrzeć krytycznie, ale nie bez czułości, na własne neurozy, zaangażowania i role społeczne. Wszystko to wzmocnione szorstką, zaczepną kreską Oli Szmidy.


Boguś Janiszewski (tekst), Max Skorwider (ilustracje) „O, choroba”
To nie temat na komiks – można by pomyśleć w pierwszym odruchu. No bo czy książka z obrazkami i dialogami w dymkach nadaje się do tego, żeby opowiedzieć o chorobie nowotworowej, której doświadcza nastoletnia dziewczyna? Boguś Janiszewski i Max Skorwider udowadniają, że trudno o lepsze medium dla tego wyzwania. I niczego nie ułatwiają, ani wtedy, kiedy mówią o bólu, strachu i śmierci, ani gdy wciągają do swojego oryginalnego wizualnie świata.