null

Nominacje w kategorii proza

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: J. Nadziejko

Nagroda Literacka m.st. Warszawy jest w tym roku przyznawana po raz 15. Nominowane w tej edycji tytuły w kategorii proza to: „Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii" Piotra Oczki, „Przewóz” Andrzeja Stasiuka oraz „Golem" Macieja Płazy. Laureatów poznamy podczas gali 18 czerwca.

Jury o nominowanych
 

Maciej Płaza „Golem”, Wydawnictwo W.A.B.
Trzecia powieść Macieja Płazy jest odważna, bo mierzy się z mistycyzmem żydowskim, z mitem Golema i światem sztetla początku XX wieku. Autor potrafi znakomicie stosować literackie stylizacje i oddaje narastający lęk – niemal jak w literaturze grozy – kiedy nad miasteczkiem krąży widmo pogromu. A wszystko po to, by ożywić mit.


Andrzej Stasiuk „Przewóz”, Wydawnictwo Czarne
„Przewóz” to powieść wojenna i jednocześnie bardzo współczesna, bo pokazuje, jak rodzi się dosztukowana duma narodowa. Okazało się też, że Stasiuk może pisać inaczej niż dotychczas, tworzyć narrację historyczną oraz portretować - w sposób bardzo udany - kobiety.


Piotr Oczko „Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii”, Wydawnictwo Znak 
Jeśli ktoś szukałby tekstów, które w naszym pisarsko-humanistycznym świecie byłyby dowodem i owocem miłości do konkretnej kultury i miejsca, to nie mógłby pominąć „Pocztówki z Mokum”. Jest to list słany do nas z Holandii mitologicznej i mitologizowanej, a zarazem historycznie wiarygodnej. Na tej pocztówce pismem drobnym - jak to na pocztówkach - spisana została proza autobiograficzna, a konkretniej: cała ta książka jest jednocześnie biografią myśli i przeżyć jej autora. Jego romansu z Holandią - i jego kontredansu z Polską.