null

Nominacje w kategorii książka o tematyce warszawskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: J. Nadziejko

Nagroda Literacka m.st. Warszawy jest w tym roku przyznawana po raz 15. Nominowane w tej edycji tytuły w kategorii książka o tematyce warszawskiej to: „Wstecz. Historia Warszawy do początku” Błażeja Brzostka, „Krahelska. Krahelskie” Olgi Gitkiewicz oraz „Warszawski trójkąt Zagłady” autorstwa Artura Żmijewskiego, Zofii Waślickiej-Żmijewskiej i Jacka Leociaka. Laureatów poznamy podczas gali 18 czerwca.

Jury o nominowanych
 

Błażej Brzostek „Wstecz. Historia Warszawy do początku”
Czy da się napisać historię miasta, mieszając narrację stricte historyczną z fabułą, dialogami, wątkami sensacyjno-kryminalnymi, reportażem historycznym, obyczajowymi portretami oraz czym tam jeszcze chcecie, i jeszcze robiąc to wspak – od współczesności do prapoczątków? Da się! I co więcej – da się to zrobić rzetelnie i z rozmachem.


Olga Gitkiewicz „Krahelska. Krahelskie”
Książka Olgi Gitkiewicz to herstoria wydobywająca z niepamięci biografie niezwykłych kobiet. Autorka rekonstruuje trzy splecione ze sobą życiorysy, ustala fakty, dekonstruuje mity i na nowo rozkłada akcenty, tworząc barwną opowieść o trzech Krahelskich: socjalistce i inspektorce pracy, upominającej się o prawa kobiet, rewolucjonistce, zamachowczyni i aktywistce społecznej oraz - najmłodszej z nich, lecz najbardziej znanej - poetce, która zmarła w pierwszym dniu powstania warszawskiego.


Artur Żmijewski, Zofia Waślicka-Żmijewska, Jacek Leociak „Warszawski trójkąt Zagłady”
Autorzy książki zabierają nas w podróż po trzech budynkach związanych z historią Zagłady Żydów w Warszawie. Skupiają się na materialnej substancji, pozwalają od innej strony wejść w tkankę miejską i uczą widzieć jej palimpsestowość. „Warszawski trójkąt Zagłady” to rozpisany na trzy głosy esej o patrzeniu i szczególne ćwiczenie warszawskiego wzroku.