null

17. Festiwal AfryKamera

Drukuj otwiera się w nowej karcie
30.09.2022 - 09.10.2022
Plakat, zdjęcie czarnoskórego mężczyzny owiniętego czerwonymi i czarnymi wstęgami. Na górze na czerwono tekst: "AfryKamera #BlackFilmsMatter".
17 Festiwal AfryKamera

Festiwal AfryKamera, to największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie
poświęcone kulturze afrykańskiej.

Tegoroczna edycja AfryKamery, to kino artystyczne i gatunkowe, spotkania z gośćmi, debaty na temat przyszłości Afryki, wystawa artystów i artystek afrykańskich, warsztaty muzyczne i taneczne oraz zajęcia dla dzieci, market afrykański, a także koncerty zespołów afrykańskich.

Program filmowy festiwalu skupia się wokół dwóch wątków tematycznych „Africa mon
amour” – to miłosne spojrzenie na kontynent, który będzie mówił o miłości między ludźmi, do
kontynentu i kraju, w którym mieszkają. Pokazane zostaną najlepszy filmy roku w Afryce „The
Gravedigger's Wife”/ "Żona grabarza" Khadara Ayderusa Ahmeda (Somalia), w którym główny bohater Guled, grabarz z Dżibuti, stara się zebrać pieniądze na opłacenie operacji, gdy
jego żona Nasra ciężko zachoruje na chorobę nerek, czy afrykańska odpowiedź na klasykę kina
azjatyckiego "Spragnieni miłości", czyli "Tug of War" Amila Shivji.

Drugi wątek tematyczny festiwalu, to „ Korzenie muzyki”. Spojrzenie na muzykę afrykańską i jej rozwójprzez lata 60-te. Pokazane zostaną dokumenty o znaczeniu takich nurtów jak afrobeat, rumba, morna, poprzez przedstawienie największych gwiazd minionych dekad m.in. dokument produkcji Peru, Kongo pt. The Rumba Kings/ Królowie Rumby reż. Alan Brainr oraz dokument biograficzny „Cesária Évora” reż. Ana Sofia Fonseca. O sławnej w latach lat 90. pieśniarce pochodzącej z Wysp Zielonego Przylądka. Właśnie tam udaje się reżyserka filmu po śmierci Cesárii Évory, by dowiedzieć się, co kryło się za wizerunkiem diwy i w smutku wykonywanych przez nią utworów. Odpowiedź przynoszą opowieści tych, którzy byli blisko niej, i nieznane dotychczas archiwalia. Wyłania się z tego obraz kobiety boleśnie doświadczonej przez los i artystki ciągle poszukującej wolności.

W ramach imprez towarzyszących odbędą się koncerty, prezentujące afrykańską scenę muzyczną „AFreaks by AfryKamera”. 1 października 2022 r. w Klubie DZIK wystąpią: angolsko-portugalski zespół Batida apresenta IKOQWE, szwajcarski producent Daniel Jakob, znany jako Dejot oraz Dubokaj, duet Lua Preta oraz kolektyw didżejski pod nazwą Laboratortio Tropical Crew.

źródło: AfryKamera