null

Przekazać dalej. Rusza Festiwal Sztuki Opowiadania

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Artystka gra na instrumencie, naprzeciwko niej duża grupa dzieci
Katarzyna Jackowska-Enemuo | Autor: Paweł Ogrodzki

Pięć dni, dwudziestka artystek i artystów z różnych stron świata, kilkanaście spektakli i wydarzenia towarzyszące. Program rozpoczynającego się dziś 18. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania jest naprawdę bogaty. Motto tegorocznej edycji festiwalu to „Przekazać dalej”.

Organizatorem Festiwalu jest grupa artystów żywego słowa, edukatorzy i badacze tradycji oralnych – Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.” 

Chcemy skupić się na transmisji, przekazywaniu historii, dziedzictwa i etosu opowiadacza/opowiadaczki, zadać pytanie o obecność sztuki opowiadania w kontekście kultury współczesnej w Polsce i na świecie. Czym różni się sztuka opowiadanie od popularnie rozumianego storytellingu, a co łączy obie te profesje? Gdzie współcześni opowiadacze szukają źródeł opowieści? W jaki sposób budują swój warsztat? W jakich kontekstach – społecznych, edukacyjnych, artystycznych – może  funkcjonować dzisiaj profesja opowiadacza?

W Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie od dziś do niedzieli gościć będą artystki i artyści z całego świata. To osoby zajmujące się sztuką opowiadania, które poza praktyką sceniczną są także wieloletnimi nauczycielami tej profesji.

Wśród gości m.in. opowiadacz z Toronto Dan Yashinsky, który dziesięć lat temu podbił, a raczej przygarnął do serca słuchaczy warszawskiego festiwalu. W tym roku będzie mu towarzyszyła słynna tancerka i choreografka kanadyjska Annemarie Cabri, która wytańczy na scenie opowiadane historie. 

Wśród polskich wykonawców, po raz pierwszy na festiwalu powitamy Głuchego artystę Adama Stoyanova – wybitnego przedstawiciela kultury Głuchych, znanego z udziału w spektaklach teatralnych, m.in. w “Rytuale miłosnym” w reżyserii Daniela Kotowskiego (tym razem opowieści będą tłumaczone na polski język foniczny).

Festiwal Sztuki Opowiadania rozpocznie spektakl pt. „Między Światem a Zaświatem“ z muzyką na żywo, w którym jest miejsce i na zasłuchanie, i na wspólne śpiewanie, i na zgadywanie. Przedstawienie oparte jest na książce o tym samym tytule. Autorka, Katarzyna Jackowska-Enemuo, jest laureatką Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za inną książkę dla dzieci – „Tkaczkę chmur”. To antropolożka kultury, muzykantka i opowiadaczka.  

Festiwal Sztuki Opowiadania współfinansuje m.st. Warszawa. Więcej informacji na stronie Festiwalu Sztuki Opowiadania.