null

19. Millennium Docs Against Gravity

Drukuj otwiera się w nowej karcie
13.05.2022 10:00 - 04.06.2022 23:59
Autor: Materiały organizatora

Największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych odbędzie się w formule hybrydowej - w kinach, a także online. Seanse od 13 maja. Zapraszamy!

Tradycyjnie na festiwalu zobaczymy premierowo w Polsce najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata.

Hasło tegorocznego festiwalu, „Rethink Everything”, zostało zaczerpnięte z filmu „Wymyślić świat na nowo”, reż. Richard Dale, Nigel Walk. To zaproszenie do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat w obliczu pandemii oraz rosyjskiej agresji w Ukrainie. W ramach 19. Millennium Docs Against Gravity zostanie zaprezentowanych pięć filmów opowiadających o Ukrainie.

W tym roku w programie pojawia się kilka nowych sekcji, dotyczących tematów i miejsc, które w ostatnim czasie szczególnie interesowały twórców i twórczynie kina dokumentalnego. “Love Stories”, czyli historie o miłości - do ludzi i do wulkanów, w ekstremalnych warunkach i na krańcach świata, w rzeczywistości i świecie wirtualnym. “Nauka nas uratuje” to zestaw filmów, które są pigułką rzetelnej wiedzy o gospodarce obiegu zamkniętego, mięsie hodowanym laboratoryjnie, szczepionkach czy topnieniu lodowców. W sekcji “Zanim dorośniesz” zobaczymy życie młodych bohaterów i bohaterek, którzy poszukują swojej ścieżki, często rzucając wyzwanie nieprzychylnej rzeczywistości. Z kolei “Oblicza Dalekiego Wschodu” pokazują rzeczywistość regionu, który nieustannie podlega dynamicznym zmianom społecznym, kulturowym i politycznym.

W tym roku po raz pierwszy na festiwalu odbędzie się Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Pokazywane w nim tytuły, dzięki swojej zróżnicowanej tematyce, stanowią punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych prezentowanych w programie. W ramach festiwalu odbędzie się też pierwsza w Polsce retrospektywę filmów Susan Sontag.

Festiwal odbędzie się w dniach 13-22 maja 2022, a od 24 maja do 5 czerwca 2022 w wersji online. Pełny program dostępny jest na stronie mdag.pl.