null

20. MDAG pod hasłem: Nie bądź obojętny_a

Drukuj otwiera się w nowej karcie
dziecko w czarnych szortach i żółtej koszulce, z blond włosami, stoi na dachu drewnianej, zabawkowej kolejki, w środku ogrodu, w tle dom z dachem z czerwonej dachówki. Dziecko ma zamknięte oczy, głowę uniesioną do góry, niebo jest zachmurzone, przed burzą
Kadr z filmu "Dziewczyńskie historie"

Pamiętne słowa Mariana Turskiego „Nie bądź obojętny" i przesłanie, jakie niosą, zainspirowały organizatorów festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Pod takim hasłem odbędzie się w maju jubileuszowa, 20. edycja, tego festiwalu. W tym roku również MDAG odbędzie się w formule hybrydowej - w kinach i online.

Hasło jubileuszowej 20. edycji MDAG brzmi „Nie bądź obojętny_a” i odwołuje się do słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, organizowanych przez Muzeum POLIN.

Współdzielnie tego samego hasła w tak ważnym dla obu miejsc roku jest wyrazem bliskiej współpracy i podzielania wspólnych wartości przez festiwal oraz muzeum. 

MDAG nie pozostaje obojętny na palące problemy XXI wieku, wśród których szczególnie ważny jest kryzys klimatyczny i związane z nim zagrożenie praw człowieka. Reżyserzy i reżyserki starają się nie przechodzić bez zainteresowania obok drugiej osoby i jej jednostkowej historii. Dostrzegają to, co w nas piękne - solidarność społeczną czy działania aktywistyczne. 

Kino uczy wrażliwości

W jubileuszowym roku festiwal przypomina szczególnie o niezwykłej wartości samego kina, które uczy wrażliwości i uważności na świat.

Ten rok będzie dla MDAG pełny filmowych uniesień oraz wzruszeń, ale także dyskusji, które będą motywowały do działania. Celem festiwalu jest przynoszenie inspiracji tym wszystkim, którzy kochają kino najwyższej próby.

W pokazywaniu wartościowych filmów, które będą początkiem ważnych dyskusji o świecie, partnerem festiwalu jest po raz kolejny Muzeum POLIN. Od 12 do 14 maja w przestrzeniach Muzeum Historii Żydów Polskich odbędą się premiery ważnych filmów oraz debaty.

Szczegóły na stronie Millennium Docs Against Gravity. Tam można też będzie znaleźć pełen program wydarzeń.

Plakat jubileuszowego MDAG