null

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS

Drukuj otwiera się w nowej karcie
02.12.2022 - 11.12.2022

Festiwal to jedna z największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. Ponad 50 filmów dokumentalnych będzie można oglądać zarówno w kinie, jak i online.

Festiwal WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie od ponad 20 lat prezentuje najciekawsze dokumenty z całego świata. Realizowane przez uznanych mistrzów i obiecujących debiutantów. Festiwal kieruje uwagę na człowieka i jego prawa oraz na działania lokalnych społeczności.
 
Inaczej, niż jeszcze kilka lat temu, nikogo nie trzeba już dziś przekonywać, że prawa człowieka nie dotyczą głównie odległych krajów, ale decydują też o naszym życiu tu i teraz. WATCH DOCS w coraz większym stopniu pomaga zrozumieć świat wokół nas. Twórcy i bohaterowie festiwalowych filmów to coraz częściej ludzie, z którymi dzielimy nasz sprzeciw wobec ograniczania wolności słowa, ignorowania kryzysu klimatycznego, dyskryminacji osób LGBTQ+ i deptania praw kobiet.
 
Festiwal Watch Docs solidaryzuje się z ofiarami rosyjskiej agresji w Ukrainie i Białorusinami walczącymi z reżimem. Tworzy przestrzeń dla odważnych osób po obu stronach obiektywu i pokazuje, że zaangażowanie jednostki ma znaczenie.
 
W programie tegorocznej edycji Watch Docs znalazły się sekcje:
 
  • Konkurs główny – najwybitniejsze dokumenty poświęcone prawom człowieka, docenione przez największe światowe festiwale;
  • Zielony konkurs – filmy łączące prawa człowieka z ekologią;
  • Zwierzęta i ludzie – retrospektywa poświęcona naszym relacjom ze zwierzętami;
  • Retrospektywa Patricio Guzmána, laureata tegorocznej Nagrody im. Marka Nowickiego – wybór arcydzieł mistrza chilijskiego dokumentu z premierą canneńskiego hitu na czele;
  • Chcę zobaczyć – filmy poświęcone najbardziej palącym kwestiom społecznym z całego świata;
  • Nowe filmy polskie – najważniejsze polskie dokumenty społeczne sezonu;
  • Dyskretny urok propagandy – kolejna odsłona stałego cyklu ukazującego różne oblicza propagandy;
  • Na krótko – zestaw społecznie zaangażowanych krótkometrażówek.

Pokazy festiwalowe odbywać się będą w Kinie Muranów i Kinotece oraz online na platformie Mojeekino.pl

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap