
Jak co roku Dom Spotkań z Historią przypomina o rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. W tym roku wydarzenie ma ukraińskie akcenty. Na skwerze ks. Jana Twardowskiego na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się polsko-ukraiński piknik wolności.
W programie pikniku znalazły się warsztaty dla dzieci i dorosłych, koncerty polskich i ukraińskich muzyków i muzyczek oraz otwarcie wystawy plenerowej o Bronisławie Geremku.
A to wszystko odbędzie się 4 czerwca na skwerze ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu.
4 czerwca to rocznica szczególna. Dom Spotkań z Historią od lat zaprasza do wspólnego jej świętowania, przypomina wydarzenia 1989 roku i przygląda się im z różnych perspektyw. W związku z trwającą wojną w Ukrainie trudno o radosny nastrój świętowania, dlatego DSH daje okazję do chwili wytchnienia i zaprasza na polsko-ukraiński piknik wolności.
Piknik wolności
Przez cały dzień odbywać się będą warsztaty rodzinne i arteterapia prowadzone przez polskie i ukraińskie instruktorki. W ramach zajęć można będzie zrobić gołąbka pokoju, motankę, poznać tajniki sitodruku i przygotować własną koszulkę lub torbę z symbolem wolności oraz uczestniczyć w improwizacjach ruchowych. Na skwerze pojawią się leżaki, pufy i gry planszowe. Piknik zakończy się koncertem, na którym wystąpią: Maniucha i Ksawery, Antoni Gralak z projektem YeShe oraz artystki z Ukrainy: Alexandra Malackovska, Olena Shevchenko-Mikhalovska, Kateryna Bezugla i Olena Apchel.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem pikniku na stronie Domu Spotkań z Historią.
Wystawa “O Europie marzyłem zawsze”
Tego dna o 12:00 otwarta zostanie wystawa plenerowa poświęcona prof. Bronisławowi Geremkowi
Wystawa dokumentuje najważniejsze wydarzenia z działalności Bronisława Geremka – architekta polskiej demokracji i polskiej drogi do Europy. Szczególny nacisk położony jest w niej na wkład Bronisława Geremka w kształtowanie polskiej drogi do integracji ze strukturami politycznymi Zachodu – Unią Europejską i NATO. Organizatorami wystawy są Kancelaria Senatu RP oraz Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka. Partnerem ekspozycji jest Dom Spotkań z Historią.
Wystawę oglądać można będzie do 24 czerwca. Więcej informacji o wystawie – na stronie DSH.