null

43. WST - nowa teatralna mapa Polski

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Konferencja prasowa 43. WST

Spektakle, o których było najgłośniej w minionym sezonie, a także koncert, debaty, warsztaty oraz Klub Festiwalowy. Znamy program 43. Warszawskich Spotkań Teatralnych (19-30 maja). Wydarzenie, współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawę, będzie miało nową, odświeżoną formułę.

Warszawskie Spotkania Teatralne to święto publiczności i środowiska teatralnego. Tegoroczną edycję zainauguruje koncert Marii Peszek na Placu Defilad, wieczorem 19 maja. 20 i 21 maja na głównej scenie Teatru Dramatycznego – aż cztery razy! – zagości głośny musical „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery, efekt koprodukcji Teatru im Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W kolejnych dniach pokazane zostaną m.in. szeroko komentowane spektakle w reżyserii Jakuba Skrzywanka „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” z Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz „Śmierć Jana Pawła II” z Teatru Polskiego w Poznaniu. 

W nurcie głównym WST także: „Ale z naszymi umarłymi”  w reżyserii Marcina Libera (Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), „Miła robótka” w reż. Agnieszki Jakimiak (Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie), „Niewolnica Isaura” w reż. Martyny Majewskiej (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu), „Czas porzucenia” w reż. Weroniki Szczawińskiej i „Łatwe rzeczy” w reż. Anny Karasińskiej (oba spektakle Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie zostaną pokazane na Małej Scenie Teatru Dramatycznego). Scena Przodownik na Mokotowie stanie się miejscem prezentacji trzech dyplomów studenckich: „Orfeusz” w reżyserii Anny Obszańskiej, „Gej w wielkim mieście” w reżyserii Filipa Pawlika z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, oraz „Minuta w ciemności” w reżyserii Ewy Galicy z Akademii Teatralnej w Warszawie. 

Po spektaklach, jak zwykle, odbywać się będą rozmowy z twórcami i twórczyniami. Przedstawieniom będą towarzyszyły także debaty, które poruszą istotne dla rozwoju polskiego teatru zjawiska i tendencje. 

Szczegóły na stronie Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Autorką haftowanego plakatu do 43.WST jest Monika Drożyńska.