
Do końca listopada potrwa druga edycja „610 Berlin-Warszawa” – festiwalu kina niemieckiego w Warszawie i polskiego kina w Berlinie. W planie, oprócz filmów, także debaty, warsztaty dokumentalne i kulturalny pociąg.
Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, powstał dzięki dofinansowaniu ze środków funduszu de* mobil Goethe-Institut we współpracy z Urzędem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Warszawa
W centrum warszawskiego programu festiwalu “610” jest kobieta – twórczyni i bohaterka. Niemieccy filmowcy szukają odpowiedzi na pytania, jak zdobyć niezależność na północnoniemieckiej wsi, jak odnaleźć się w wielkomiejskich realiach, jak wyjść poza niemiecki zaścianek i stanąć do walki w kurdyjskich batalionach kobiecych. Okazją do bezpośredniej rozmowy polskiej publiczności z autorkami filmów będą organizowane w ramach festiwalu sesje Q&A i debaty.
W stołecznej Kinotece zaplanowano m.in. pokaz filmu „The Ordinaries” – to fabularny debiut pisarki i reżyserki Sophie Linnenbaum, który opowiada o młodej dziewczynie, chcącej udowodnić, że zasługuje na rolę lidera w hierarchicznym świecie. Będą też seanse „A German Party”, dokumentu Simona Brücknera o prawicowo-populistycznej partii AfD oraz „The Other Side of the River” o młodziutkiej dziewczynie, która trafia kurdyjskiej Akademii Wojskowej dla kobiet, gdzie obok szkolenia militarnego młode dziewczyny kształcone są w duchu feministycznych ideałów.
Berlin
Z kolei berliński program podejmuje tematy niewygodne, społecznie i politycznie – fenomen polskiego katolicyzmu widziany oczami obcokrajowca, wielokulturową powojenną traumę czy polaryzację postaw społecznych ostatnich lat. Pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania i panele dyskusyjne w kinach, klubach i instytucjach publicznych.
Pociąg do kultury
Specjalny Pociąg do Kultury (Kulturzug) od 2016 r. nie tylko przewozi podróżnych na trasie Wrocław-Berlin, ale przede wszystkim stał się doskonałą okazją do budowania żywej platformy wymiany myśli i opinii. Z okazji Festiwalu 610 Pociąg do Kultury zmienia swoją trasę i połączy Berlin z Warszawą. Na pokładzie będzie można spotkać twórców filmów festiwalowych, a także dziennikarzy kulturalnych z Polski i Niemiec. W przestrzeniach WARS-u odbywać się będą dyskusje o kulturze, kinie polsko-niemieckim, ekologii w kinematografii, ale też poruszane będą tematy społeczno-polityczne we wzajemnych relacjach sąsiedzkich.