null

Dwumilionowy żonkil do wręczenia!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Akcja "Żonkile" po raz dwunasty w Warszawie

Muzeum POLIN zaprasza wolontariuszy do udziału w akcji Żonkile upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. W tym roku akcja odbędzie się już po raz dwunasty. Do udziału w wolontariacie indywidualnym muzeum zaprasza osoby pełnoletnie. Młodsi mogą dołączyć do akcji w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury.

Muzeum POLIN zaprasza 19 kwietnia do włączenia się w obchody 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym roku wolontariusze wręczą na ulicach stolicy dwumilionowy papierowy żonkil.

W akcję Żonkile – od jej początku w roku 2013 – zaangażowało się ponad 13 tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy. Bezinteresownie, z potrzeby serca i w poczuciu takiego obowiązku, pomogli przywrócić pamięć o powstaniu w getcie warszawskim. My – Muzeum – będziemy zaszczyceni, mogąc już po raz dwunasty zaprosić do współtworzenia akcji Żonkile i wręczania dwumilionowego żonkila na ulicach Warszawy. Symbolu wspólnej pamięci o pierwszym powstaniu miejskim w okupowanej Europie

– podkreśla Zofia Bojańczyk, koordynatorka akcji Żonkile.

Właśnie rozpoczęła się rekrutacja wolontariuszy indywidualnych, którzy 19 kwietnia będą rozdawać papierowe kwiaty i informować warszawskich przechodniów o rocznicy powstania w getcie.

Kto może zostać wolontariuszem/wolontariuszką?

Aby zgłosić się do akcji, należy mieć ukończone 18 lat. Nie ma górnej granicy wieku. Wystarczy potrzeba działania na rzecz tolerancji i wzajemnego szacunku oraz przeciwdziałania wykluczeniu. 

Na stronie polin.pl dostępny jest formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić. Wskazać w nim dogodną datę spotkania informacyjnego (online/zoom), podczas którego pracownicy muzeum opowiedzą o szczegółach wolontariatu. Muzeum przygotowało dla uczestników szkolenia, spotkania, spacery tematyczne, a także umowę i certyfikat wolontariusza. Zgłoszenia można przesyłać do 12 lutego 2024 roku.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Muzeum POLIN