null

Żonkile na pamiątkę powstania w getcie warszawskim

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Na marmurowej płycie położony bukiet żonkili. W tle widać Pomnik Bohaterów Getta oraz budynek Muzeum POLIN
Autor: fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Właśnie dziś, 19 kwietnia, dołączmy do dwunastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile i przypnijmy żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. Wolontariuszki i wolontariusze wręczą dziś na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy żonkil.

Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji.

Nasze żonkile nawiązują do tej tradycji. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. Nie mają one na celu wyrażania poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw czy narodów, są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

Papierowe żonkile będą dziś rozdawać wolontariusze i wolontariuszki, można je też pobrać ze specjalnych “żonkilomatów” albo samodzielnie wykonać. 

Program wydarzeń organizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Historia getta w Muzeum Warszawy
„Świadectwa z getta warszawskiego” to nowo otwarta część wystawy głównej Muzeum Warszawy. Obejmuje okres od czasu okupacji niemieckiej i wydzielenia „obszaru zagrożonego tyfusem” wiosną 1940 roku do obchodów piątej rocznicy powstania w getcie warszawskim w roku 1948. Zobrazowanie codzienności życia w getcie możliwe jest dzięki wielu różnym spojrzeniom – żołnierzy i członków ruchu oporu, kobiet i mężczyzn, amatorów i profesjonalistów.

Gabinet znajduje się na poziomie piwnic, gdzie dopełnia historię miasta i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej. Wypełnia on lukę, jaką jest skąpość świadectw życia ludności żydowskiej w innych częściach wystawy głównej. Wystawa opiera się na zbiorach Muzeum Warszawy, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego i innych instytucji.

W niedzielę 21 kwietnia Muzeum Warszawy można zwiedzać bezpłatnie!