null

Akcja Żonkile - co warto wiedzieć?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Akcja Żonkile odbędzie się już po raz dwunasty

Już za tydzień, 19 kwietnia, na ulicach Warszawy można będzie spotkać wolontariuszki i wolontariuszy rozdających papierowe żonkile, symbole akcji społeczno-edukacyjnej, organizowanej już po raz dwunasty. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza 19 kwietnia do włączenia się w obchody 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Upamiętniając to wydarzenie organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku wolontariusze i wolontariuszki wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy żonkil!

W całej Polsce do akcji włączyło się już blisko sześć tysięcy szkół, bibliotek i instytucji. Swoją placówkę można zgłosić jeszcze do 14 kwietnia. W tym roku w ramach programu czekają m.in. premiery filmów o tematyce historycznej, a także animacje dla dzieci i młodzieży. 

Papierowy żonkil – symbol

19 kwietnia wolontariuszki i wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile. Symboliczne żółte kwiaty można będzie też, podobnie jak w ubiegłym latach, pobrać z tzw. żonkilomatów, w pięciu miejscach: Targowa / Ząbkowska; Królewska / pasaż Niżyńskiego; Pl. Bankowy, przy skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. gen. Andersa; Pl. Wilsona, między ulicami Mickiewicza i Słowackiego; Wołoska / Domaniewska.

Można też zrobić żonkila własnoręcznie – wystarczy pobrać szablon ze strony, wydrukować i złożyć według wideoinstrukcji.