null

Tegoroczna akcja Żonkile coraz bliżej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Członkinie i członkowie Grupy Granica w przestrzeni Muzeum POLIN, z papierowymi żonkilami
Grupa Granica | Autor: M. Jaźwiecki

Już po raz jedenasty odbędzie się akcja społeczno-edukacyjna Żonkile upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Razem z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęcamy, by 19 kwietnia przypiąć papierowy żonkil i wziąć udział w specjalnych wydarzeniach.

W tym roku chcemy rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia, czyli wiosną 1941 roku.

- czytamy na stronie Muzeum POLIN.

Pierwszy raz w historii akcji Żonkile wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty nie tylko na ulicach Warszawy, ale także w Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu.

Ambasadorki i Ambasadorzy akcji

Akcję Żonkile wspierają Ambasadorzy i Ambasadorki: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żeborowska, Ralph Kaminski, Bartosz Gelner oraz wolontariusze – Patrycja, Kacper i Zygmunt. Do grona ambasadorów została zaproszona również Grupa Granica, która w prowadzonych przez siebie działaniach na granicy polsko-białoruskiej realizuje przypomniane przez Mariana Turskiego XI przykazanie "Nie bądź obojętny".

Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem". Na jej motywach powstała poruszająca animacja, która będzie miała swoją premierę 19 kwietnia – będzie ją można obejrzeć na kanale YouTube Muzeum POLIN.

Łączy nas pamięć

Akcja Żonkile organizowana w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim dedykowana jest w szczególności cywilom.

około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

Szczegółowy program obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim można znaleźć na stronie Muzeum POLIN.