Przypnijmy dziś żonkile! #Łączynaspamięć

żonkile kwitnące na skwerze

W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim kolejny raz odbywa się akcja społeczno-edukacyjna Żonkile. Od początku towarzyszy jej hasło: Łączy nas pamięć.

19 kwietnia mija 80 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim, największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Już po raz jedenasty w rocznicę tych wydarzeń odbędzie się akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wolontariusz będą dziś rozdawać – w Warszawie i papierowe kwiaty, przypominające o wydarzeniach z 1943 roku.

W tym roku chcemy rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku. Pierwszy raz w historii akcji Żonkile wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu.

Do akcji przyłączają się szkoły, biblioteki i instytucje kultury. Dla placówek edukacyjnych Muzeum POLIN przygotowało specjalne materiały, które można pobrać bezpłatnie i wykorzystać podczas lekcji z dziećmi i młodzieżą.

Żonkile na całym świecie

Z inicjatywy Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim wyprodukowanych zostało 150 tysięcy dodatkowych papierowych kwiatów (poza 450 tysiącami, przeznaczonymi do rozdania w Polsce). Trafiły do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie.

W Izraelu papierowe żonkile trafiły m.in. do szkół oraz do uczestników uroczystego koncertu "Remembering Together", który odbył się w Tel Awiwie. Żonkile otrzymają także ambasadorzy Izraela na świecie.