null

Łączy nas pamięć. Łączy nas miłość.

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Miłość jest tematem przewodnim tegorocznej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Już po raz dziesiąty 19 kwietnia oddajemy hołd bohaterom i bohaterkom powstania w warszawskim getcie.

Ze względu na pandemię, akcja Żonkile trzeci rok z rzędu odbywa sie zarówno w Internecie, jak i w terenie. Przypnijmy papierowe żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć. 

Chcemy, by udział w kampanii był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że “Auschwitz nie spadło z nieba”, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

- czytamy na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Z okazji 79. rocznicy powstania w getcie Muzeum zaprasza na monodram “Mama zawsze wraca" na podstawie przejmującej książki Agaty Tuszyńskiej. Spektakl wyreżyserował Marek Kalita, a w głównej roli wystąpi Aleksandra Popławska.  

Tego samego dnia w Teatrze Żydowskim premiera spektaklu “I była miłość w getcie” wg książki Marka Edelmana i Pauli Sawickiej, w reżyserii Tomasza Cyza.

Na skwerze ks. Jana Twardowskiego otwarta zostanie wystawę plenerową przygotowaną przez United States Holocaust Memorial Museum – „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”. W Warszawie ekspozycja zostanie pokazana we współpracy z Domem Spotkań z Historią. Wystawa będzie czynna do 10 maja.

Do końca kwietnia przy metrze Centrum można oglądać mural upamiętniający osoby, których historie na różne sposoby łączą się z tegorocznym hasłem kampanii: Alinę Margolis-Edelman, Annę Braude-Heller, Stefanię Wilczyńską, Polę Lifszyc, Marysię Ajzensztadt, Cywię Lubetkin i Icchaka Cukiermana, Irenę Sendler i Adama Celnikiera, Gelę Seksztajn i Izraela Lichtensztajna, Stanisława Chmielewskiego oraz Władysława Bergmana.

Muzeum POLIN zachęca do publikowania 19 kwietnia zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych, z hashtagami #ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile.