null

Książka-finalistka: “Potosi” Ander Izagirre

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Ander Izagirre, Potosí. Góra, która zjada ludzi - książka przełożona z języka hiszpańskiego przez Jerzego Wołk-Łaniewskiego, to kolejna finalistka 13. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Przez napisaną pięknym językiem historię czternastoletniej Alicji odkrywamy świat dramatycznie trudnego życia na górze w Boliwii, gdzie nie zmienia się nic od lat. W krainie skarbów to jedynie człowiek nie ma wartości z perspektywy kapitalizmu ‒ jest tylko narzędziem ułatwiającym światu zdobycie bogactw. Z książki wiele dowiemy się o kopalni srebra Cerro Rico de Potosí i związanym z nią życiu Boliwijczyków, którzy pozostając niezauważonymi przez świat, żyją swój gorzki los, walczą z Górą, która i tak zjada ich, oddając światu w zamian srebro.

- pisze o “Potosi” jurorka Taciana Niadbaj.

Ander Izagirre ‒ hiszpański reporter i podróżnik. Publikuje w „National Geographic”, „El País”, „El Correo”, CNN.com. Laureat European Press Prize za serię artykułów o zbrodniach wojskowych w Kolumbii. W swoich tekstach ukazuje skutki konfliktów zbrojnych, systemowej przemocy, zmian klimatycznych. Pisał m.in. o ofiarach katastrofy w Czarnobylu, o mieszkańcach wysp Panamy zagrożonych przez podnoszący się poziom wód, o zbuntowanych przeciwko mafii Sycylijczykach.

Jerzy Wołk-Łaniewski ‒ absolwent Iberystyki UW, tłumacz z języka angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego, redaktor.