null

Antygona w Molenbeek - premiera w Teatrze Dramatycznym

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
18.04.2024 19:30 - 18.04.2024 21:00
Teatr Dramatyczny, pl. Defilad 1
grafika - wyszywana makatka z wyszytym tytułem Antygona
Antygona z Molenbeek

18 kwietnia 2024 na Małej Scenie Teatru Dramatycznego odbędzie się premiera nowego spektaklu Anny Smolar „Antygonya w Molenbeek”, opartego na dramacie Stefana Hertmansa.

Molenbeek to nazwa dzielnicy w stolicy Belgii, Brukseli. Ta niedofinansowana, przeludniona przestrzeń leżąca nieomal w centrum stolicy Europy określana jest czasem „małym Maroko”. Świat efektownych medialnych etykiet ochrzcił ją również mianem „bazy dżihadu”. I to właśnie tu umieszcza akcję inspirowanego tragedią Sofoklesa dramatu Stefan Hertmans (autor głośnych „Wojny i terpentyny” czy „Głośniej niż śnieg”).

Poetycki, pełen zaskakujących obrazów tekst opowiada historię Nourii, Belgijki o arabskim pochodzeniu, uzdolnionej studentki prawa, która próbuje odebrać z lokalnej kostnicy ciało swojego brata. Dla niej to członek rodziny, ukochany brat, osoba, z którą spędziła całe dzieciństwo - dla miejscowych władz to sprawca zamachu bombowego.

Jak u Sofoklesa, bohaterka walczy o prawo do pochówku i do własnej żałoby - władze, w imię procedur demokratycznych i bezpieczeństwa, odbierają jej tę możliwość. Konflikt stopniowo się zaostrza, a starania bohaterki o wydobycie ciała stają się coraz bardziej obsesyjne i radykalne, odsłaniając otchłań emocji i spraw, których kodeks prawny nie potrafi uregulować.

Premiera – 18 kwietnia.

Kolejne spektakle – 19, 20 i 21 kwietnia.

Więcej szczegółów i bilety – na stronie Teatru Dramatycznego

Wydarzenie zapewnia następujące udogodnienia