null

Architektura toru wyścigów konnych na Służewcu - wykład

Drukuj otwiera się w nowej karcie
18.04.2023 18:00 - 18.04.2023 19:30
tor wyścigów konnych
Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy zaprasza na wykład "Architektura i budownictwo sportowe w Warszawie okresu międzywojennego. Tor wyścigów konnych na Służewcu".

Architektura i budownictwo sportowe w Warszawie okresu międzywojennego. Tor wyścigów konnych na Służewcu

Od połowy XIX wieku wyścigi konne w stolicy rozgrywano na torze mokotowskim przy ul. Polnej. W okresie międzywojennym tak duży obiekt zlokalizowany blisko Śródmieścia, a dodatkowo sąsiadujący z pobliskim lotniskiem, utrudniał racjonalne planowanie miejskie. Z inicjatywy Towarzystwa Zachęty do Hodowli Koni w Polsce już w latach 20. rozpoczęły się prace zmierzające do budowy nowego toru wyścigowego. I choć proces jego budowy trwał ponad dekadę, a ostateczne przeniesienie wyścigów konnych z Pola Mokotowskiego na Służewiec miało miejsce dopiero w czerwcu 1939 roku, warto było czekać, gdyż zaprojektowany przez Zygmunta Plater – Zyberka tor służewiecki uznany został za perełkę modernistycznej architektury i jeden z najnowocześniejszych obiektów w swojej klasie w całej Europie.


Prowadzący: dr Kamil Potrzuski – adiunkt, Katedra Nauk Humanistycznych i Społecznych, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie.
 

Wykład odbędzie się w kinie Syrena