null

W Warszawie weekend teatralnych premier

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Wejście do Teatru Studio nocą - przed wejściem widać wiszący plakat spektaklu "Byk" oraz niebiesko-żółte plakaty z napisem Niech żyje wolna Ukraina!
Autor: m.st. Warszawa

Byk, Filoktet ex machina, Oficerki - stołeczne teatry zapraszają na premierowe spektakle. Wszystkie poruszają ważne tematy i zapowiadają się naprawdę interesująco.

W Teatrze Studio długo oczekiwana premiera “Byka” w reżyserii Roberta Talarczyka. To drugi po „Pokorze” tekst dramatyczny Szczepana Twardocha, autora bestsellerowych powieści m.in „Króla”, „Morfiny” i „Dracha”. Bohaterem monodramu jest Robert Mamok, który w dwóch językach, po polsku i po śląsku, zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną.

Oto mężczyzna w kryzysie: mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą. 

Sztuka “Byk” ukaże się w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego 13 kwietnia 2022.

Teatr Powszechny zaprasza na premierę spektaklu “Filoktet ex machina” w reżyserii Agaty Koszulińskiej. 

Mityczny Filoktet, samotny i cierpiący, ciągnie dotkniętą chorobą stopę po plaży Lemnos. Niewiele na ten temat myśląc, realizuje zapisany mu wyrok. Jako człowiek, podległy jest woli losu i bogów. Bunt nie przychodzi mu nawet do głowy. Setki lat później, świat wygląda zupełnie inaczej. Coraz odważniej marzymy o kształtowaniu swojej rzeczywistości – pełnej kontroli nad tym, co wcześniej nazywaliśmy losem. Nie przeraża nas nieznane, a na horyzoncie drogi ku staniu się współczesnymi herosami majaczy nieśmiertelność. Czy jednak sen o nieskończonych możliwościach nie jest tylko ułudą? Mimo dynamicznego rozwoju ludzkości, życie pojedynczych ludzi wciąż często naznaczone jest cierpieniem i bezsilnością.

Do pracy nad spektaklem w reżyserii Agaty Koszulińskiej twórcy zaprosili artystkę chorą na nieuleczalną chorobę, na którą dostępna medycyna nie oferuje skutecznego lekarstwa. Jej osobiste doświadczenie staje się swoistym odbiciem sytuacji Filokteta. Spektakl powstał we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie, jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.   

W Komunie Warszawa premiera “Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach” w reżyserii Anny Smolar. Sztuka jest oparta na świadectwach, próbom towarzyszą  spotkania zespołu z policjantkami.

Zderzenie naszych, cywili, wyobrażeń i stereotypów z ich opowieściami, stało się punktem wyjścia do przyjrzenia się umowie społecznej, w ramach której rzekomo poruszamy się wszyscy. Czy rzeczywiście ją zawarliśmy? W co gramy, kiedy zawieramy ze sobą rozmaite umowy – w domu, w szkole, w pracy, w szpitalach i w urzędach, na ulicach? Czy dają one nam poczucie bezpieczeństwa czy wręcz odwrotnie? I czy potrafimy umówić się na coś innego?

Spektakl dofinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu HUB Kultury KW.