„Dom. Plan sytuacyjny” to internetowy reportaż dramatyczny. Interaktywny spacer po warszawskich wnętrzach i zapis ich zwyczajności w relacjach między człowiekiem a przestrzenią. Każdy z dwunastu rozdziałów to opowieść o domu, którego plan staje się zarówno polem odkrywania kolejnych warstw pamięci, jak i rewizji planów i marzeń o jego przyszłości. Każdy rozdział ma początek, ale nie ma końca. To podróż po domu. Po osiach czasu i przestrzeni. Wertykalnie i horyzontalnie.
Dom 1: 5 lutego
Dom 2: 28 lutego
Dom 3: 26 marca
Dom 4: 30 kwietnia
Dom 5: 28 maj
Dom 6: 25 czerwca
Dom 7: 30 lipca
Dom 8: 27 sierpnia
Dom 9: 24 września
Dom 10: 29 października
Dom 11: 26 listopada
Dom 12: 17 grudnia
Praca opiera się na metodzie hipertekstu. To znaczy, że doświadczenie lektury nie polega, tak jak zazwyczaj w literaturze bywa, na przechodzeniu ze strony pierwszej do drugiej, z drugiej do trzeciej, z trzeciej do czwartej i tak dalej — aż do ostatniej karty opowieści. Tutaj strona, która będzie kolejną kartą naszej lektury, zależy od naszego wyboru. Organizacja treści opiera się na systemie odnośników — linków. Na każdej ze stron spotkamy ich co najmniej kilka. Klikając w jeden z nich przeniesiemy się w zupełnie inny obszar opowieści, a stamtąd w kolejny. I tak dalej.
W projekcie „Dom. Plan sytuacyjny” co miesiąc na dedykowanej stronie internetowej pojawiał się będzie kolejny rozdział reportażu — kolejny dom. Czytając, będziemy wraz z narratorami i narratorkami spacerować po ich wnętrzach, wsłuchiwać się w rozmowy ze współmieszkańcami i odkrywać zapis zmienności przestrzeni — czasem w głębokiej przeszłości, a czasem w dalekiej przyszłości.
Grafika: Marcelina Hertmann
Projekt jest realizowany w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy