null

Artystki upamiętnione w przestrzeni miasta

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Sześć polskich rzeźbiarek – Maria Jarema, Katarzyna Kobro, Ludwika Nitschowa, Alina Ślesińska, Alina Szapocznikow i Barbara Zbrożyna – będzie patronkami parkowych alei na stołecznym Mokotowie. To kolejne artystki, które zostaną upamiętnione w przestrzeni miasta.

Sławne Polki są już patronkami pieszych traktów w ścisłym centrum Warszawy, teraz nazwiska artystek znajdą się na tablicach w mokotowskich parkach – Szustrów i Promenada. Parkowym alejom będą patronować rzeźbiarki: Maria Jarema, Katarzyna Kobro, Ludwika Nitschowa, Alina Szapocznikow, Alina Ślesińska i Barbara Zbrożna.  

Celem jest upamiętnienie wybitnych kobiet w przestrzeni publicznej – nazwach ulic, placów i innych obiektów miejskich (...) Pomoże to przybliżyć mieszkańcom Warszawy wiele ważnych postaci kobiet i wreszcie uhonorować te, których wpływ na nasze miasto, nasz region czy kraj był i jest nieoceniony

– czytamy w uzasadnieniu uchwał. 

W ubiegłym roku twórczynie, artystki i aktywistki, zasłużone dla polskiej kultury, zostały upamiętnione w ścisłym centrum Warszawy. Dzięki inicjatywie prezydenta miasta pasażom i alejkom w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki nadano imiona poetek – Zuzanny Ginczanki, Kazimiery Iłłakowiczówny, Haliny Poświatowskiej, Anny Świrszczyńskiej - pisarki, publicystki i działaczki Ireny Krzywickiej, aktorki Marii Morskiej oraz niezwykle zasłużonej dla walki o prawa wyborcze Polek - Marii Dulębianki. Kilka lat wcześniej patronką pasażu prowadzącego od wejścia do stacji metra Centrum do Dworca Centralnego została poetka i noblistka, Wisława Szymborska.