null

Książka-finalistka: “Zjadanie Buddy” Barbary Demick

Drukuj otwiera się w nowej karcie

“Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin” Barbary Demick, w przekładzie Barbary Gadomskiej, to jedna z książek-finalistek 13. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Książka ukazała się w 2021 roku w Wydawnictwie Czarne.

Barbara Demick, finalistka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za 2011 rok, opowiada o Tybecie. Przedstawia jego najstarsze i najnowsze dzieje „od dołu”, poprzez losy niewielkiego miasta Ngawa i jego mieszkańców w tym ostatniej księżniczki, potomkini władców tamtejszego królestwa i buddyjskich mnichów, stanowiących dziesiątą część ludności miasteczka i dokonujących samospaleń, by protestować przeciwko krzywdzie, jaka spotyka ich kraj.

- pisze o nominowanym reportażu “Zjadanie Buddy” juror Wojciech Jagielski.

Barbara Demick to amerykańska dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Yale. Szefowała pierwszemu oddziałowi „Los Angeles Times” w Pekinie oraz pracowała jako korespondentka w Seulu, Europie Wschodniej, na Bałkanach i na Bliskim Wschodzie. Laureatka wielu nagród, m.in. Nagrody im. George’a Polka, Nagrody im. Roberta F. Kennedy’ego, Nagrody im. Osborna Elliotta, finalistka National Book Award, zdobywczyni tytułu najlepszej dziennikarki roku przyznawanego przez Los Angeles Press Club.

Barbara Gadomska ‒ tłumaczka i redaktorka. Pracowała w miesięczniku „Architektura”, w redakcji książki architektonicznej Wydawnictwa „Arkady”, a od 15 lat jest związana z pismem „Architektura-murator”. Specjalizuje się w tłumaczeniach z zakresu architektury i historii politycznej oraz judaików.