null

„Bestie ze Złego” – premiera na 19. MDAG

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kadr z filmu "Bestie ze Złego"

Film „Bestie ze Złego” w reżyserii Tomasza Knittla będzie miał swoją premierę w piątek 13 maja, w pierwszym dniu 19. Millennium Docs Against Gravity. Dokument powstał m.in dzięki finansowemu wsparciu Warszawy.

„Bestie ze Złego” to opowieść o demokracji w sporcie, o równości, otwartości. To opowieść o tym, że futbol kobiecy i męski ważą tyle samo. 

Bazujący na pełnej demokracji klub sportowy gromadzi reprezentantów różnych kultur i światopoglądów - tu każdy jest prezesem i w równym stopniu może wpływać na jego dalsze losy, a futbol kobiecy i męski ważą tyle samo. Eksperyment, w którym tarcia wizji, charakterów i temperamentów generują więcej emocji niż mecze piłkarskie. Pełna paradoksów, zwrotów akcji i potknięć opowieść o losach warszawskiego klubu piłkarskiego AKS ZŁY i jego członków. Czy w tym szaleństwie jest metoda i klub awansuje do wyższej ligi?

- czytamy w opisie filmu, który będzie miał swoją premierę podczas rozpoczynającego się 13 maja Millennium Docs Against Gravity. Bilety na premierowe pokazy rozeszły się błyskawicznie. 

Cały klub żyje teraz emocjami związanymi z premierą. Jesteśmy mieszanką podekscytowania, ciekawości, radości, ale też lekkiego niepokoju, bo przecież nie wiemy, jak film zostanie odebrany. Trzymamy kciuki, żeby film tylko Was zachęcił do przyjścia na stadion - jeśli nie byliście jeszcze na naszych meczach. Jeśli byliście i znacie nasz klub, to może ta nasza opowieść zachęci Was do włączenia się w organizację naszych wydarzeń sportowych czy kulturalnych

- piszą na swoim profilu Facebookowym przedstawiciele AKS Zły. 

Sport to nie wszystko

Alternatywny Klub Sportowy „ZŁY” został zawiązany latem 2015 roku i przedstawia się jako „pierwszy otwarty i demokratyczny klub sportowy stolicy”. Nazwa klubu nawiązuje do tytułowej postaci „Złego” z powieści Leopold Tyrmanda – samozwańczego bohatera walczącego z chuliganami. Oprócz działalności sportowej klub podejmuje także inicjatywy społeczno-kulturalne, których celem jest wspieranie społeczności lokalnej.

Warszawa jest miejscem, gdzie zawsze stykało się wiele kultur, i pragniemy tę atmosferę odtworzyć w ramach naszego klubu. Chcemy, aby wydarzenia sportowe AKS ZŁY, najpierw mecze piłkarskie, potem wiele innych, były pretekstem do wspólnych przeżyć i zabawy dla osób z wielu różnych środowisk. Chcemy dać wszystkim możliwość, by posmakowali uczestnictwa w projekcie, na który mają realny wpływ, ale też spędzali czas w przyjacielskiej atmosferze, dopingowali i brali udział w życiu klubu.

Film dokumentalny „Bestie ze Złego”, który opowiada o tym wyjątkowym klubie sportowym i społeczności, jaka wokół niego powstała, otrzymał w ubiegłym roku dofinansowanie z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego. Film startuje w Konkursie Polskim 19. MDAG.

Tomasz Knittel – reżyser filmów dokumentalnych, fabularnych i krótkometrażowych. Twórca nagradzanych obrazów: „Universam Grochów” (m.in. Nagroda Publiczności na 34. Warszawskim Festiwalu Filmowym); filmu „Złota” (premiera na festiwalu Hot Docs) czy głośnego serialu o polskich blokowiskach „Blok”. Autor wielu filmów muzycznych, m.in. Kapelmistrze, Elektro_sonda czy Agonia (Nagroda Publiczności 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego). „Bestie ze Złego” to jego najnowszy pełnometrażowy film.