null

Nie tylko Curie. Nowa wystawa w Muzeum Marii Skłodowskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Nowa wystawa w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

41 wybitnych kobiet, uczonych, których osiągnięcia przyczyniły się do ogromnych postępów w różnych dziedzinach. Ich sylwetki prezentuje na nowej wystawie czasowej Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Wtorek to dzień darmowego zwiedzania Muzeum przy Freta 16.

Maria Skłodowska-Curie – wybitna uczona i pierwsza kobieta, która zdobyła Nagrodę Nobla, pierwsza osoba nagrodzona dwukrotnie i jedyna, która zdobyła Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Polka stała się inspiracją dla innych, legendą, jedną z największych uczonych na świecie. 

Zbyt często rozmowa o kobietach w nauce zaczyna się i kończy na tym jednym nazwisku – Maria Skłodowska-Curie. A przecież istnieje wiele uczonych zajmujących się naukami ścisłymi, które (...) nigdy nie zdobyły uznania, na jakie zasługują.

Wystawa “Beyond Curie” (“Nie tylko Curie”) jest uhonorowaniem 41 kobiet, z których 16 otrzymało Nagrodę Nobla z chemii, fizyki i medycyny lub fizjologii. Każda z nich musiała pokonać wiele trudności i stawić czoła różnym wyzwaniom, dążąc do zdobycia wiedzy, wykształcenia i możliwości zaistnienia w świecie nauki. Historia każdej z kobiet przedstawionych na tej wystawie to niezwykła i warta zgłębienia opowieść. 

Ekspozycja jest dziełem multimedialnej artystyki i edukatorki Amandy Phingbodhipakkiyi, urodzonej i pracującej w Stanach Zjednoczonych. Zanim skupiła się na projektach artystycznych, jako neuronaukowczyni prowadziła badania nad chorobą Alzheimera. Część plakatów prezentowanych na wystawie w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie jest interaktywna – dzięki specjalnej aplikacji można, za pośrednictwem smartfonu lub tabletu, obejrzeć trójwymiarowe animacje pojawiające się na plakatach. 

Na YouTube MMSC są dostępne dwa pierwsze odcinki cyklu Nie tylko o Curie, poświęconego mniej znanym, a bardzo ważnym kobietom doby Marii Skłodowskiej-Curie. 

Zobacz galerię (4 zdjęć)