null

Bez cienia. Kryjówki getta warszawskiego – finisaż

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Bez cienia | Autor: Filip Blazejowski

To ostatnia szansa na wędrówkę po kryjówkach getta warszawskiego, w ramach trwającej od kwietnia inicjatywy #BezCienia, zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W sobotę 14 października można dołączyć do ostatniego spaceru albo pokonać wyznaczoną trasę samodzielnie.

Organizatorzy akcji wskazali 6 miejsc na Muranowie, które służyły za kryjówki podczas powstania w getcie warszawskim. Po zakończeniu powstania dawna dzielnica żydowska została zrównana z ziemią. We współczesnej Warszawie nie ma po niej niemal żadnego śladu. Tak jak po kryjówkach i bunkrach, które Żydzi i Żydówki budowali, by znaleźć schronienie w trakcie powstania.

Muzeum POLIN wraz z SENNA kolektyw przywraca miejskiej rzeczywistości pamięć o tych miejscach. Tym samym przypominani są także cywile – najliczniejsza grupa biorąca udział w powstaniu 1943 roku.

Od 22 kwietnia, w 6 lokalizacjach na Muranowie stają instalacje symbolicznie znakujące miejsca ukrywania się ludności cywilnej. Punktem centralnym każdej instalacji jest szklana bryła o nieregularnym kształcie. Podświetlone szkło ma tlić się w ciemności i przypominać o tysiącach osób zamordowanych podczas powstania i tuż po nim. Przypadkowość kształtu i koloru szkła odpowiada przypadkowości losu ludzi uwięzionych w tym czasie w getcie. Na każdym postumencie umieściliśmy informację o tym, jaki budynek znajdował się w tym miejscu przed wojną i kto ukrywał się w danym bunkrze. Wybraliśmy 6 postaci, które są równocześnie bohaterami i bohaterkami wystawy czasowej "Wokół nas morze ognia".

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Muzeum POLIN.