null

O Białorusi pod wspólnym niebem

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grafika zapowiadająca przegląd filmów "Pod wspólnym niebem" Centrum Myśli Jana Pawła II

2 sierpnia pokazem filmu „Białoruski walc” w reżyserii Andrzeja Fidyka Centrum Myśli Jana Pawła II, razem z Muzeum Wolnej Białorusi, upamiętni postać Aleksandra Puszkina, białoruskiego malarza, performera, ofiarę reżimu Łukaszenki. Artysta zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 11 lipca 2023 roku podczas odbywania politycznego wyroku.

Film – w ramach cyklu „Pod Wspólnym Niebem" –  zobaczyć będzie można 2 sierpnia o godz. 20:00 na dziedzińcu kamienicy przy ul. Foksal 11.

Dokument Andrzeja Fidyka ukazuje historię artysty, Aleksandra Puszkina, należącego do tych nielicznych, którzy nie boją się reżimowych rządów i nie są zastraszeni. Pomimo grożących mu konsekwencji, postanawia zorganizować happening drwiący z prezydenta Łukaszenki. Poprzez sztukę i poczucie humoru performera odkrywamy zakamarki białoruskiej duszy.

Staramy się poznawać naszych sąsiadów i aktualną sytuację w ich rodzimych krajach, dlatego naturalną reakcją dla nas było rozszerzenie programu Przeglądu o ważny film z 2007 roku, opowiadający o Alesiu Puszkinie, artyście-opozycjoniście, który w tym miesiącu zmarł
w trakcie odbywania wyroku politycznego w białoruskim więzieniu

W ten sposób chcemy połączyć się z Białorusinami, którzy naprawdę licznie odwiedzają nasze wieczory filmowe, w przeżywaniu ich żałoby i w sprzeciwie wobec zbrodniczym praktykom reżimu Łukaszenki. Współinicjatorem pokazu jest partner Przeglądu, Muzeum Wolnej Białorusi, z którym dzielimy dziedziniec kamienicy przy Foksal.

– mówi Mateusz Toma, koordynator II Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem. 

Po seansie, o godzinie 21:15 zapraszamy na rozmowę z twórcami filmów: Andrzejem Fidykiem, reżyserem „Białoruskiego walca”, Andrejem Kuciłą, reżyserem „Gdy kwiaty nie milczą” oraz Kamilem Kłysińskim, ekspertem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Tego samego wieczoru, o godz. 22:00 zobaczyć będzie można dokument z 2021 roku „Gdy kwiaty nie milczą”, który opowiada o zwykłych białoruskich kobietach i ich rodzinach, które, mimo doświadczonych traum, decydują się zaryzykować wszystko, aby dalej walczyć o wolność. Rozumieją, że nadzieja to wartość, która nie może umrzeć.

Więcej o cyklu Centrum Myśli Jana Pawła II „Pod Wspólnym Niebem" – na stronie instytucji. Wstęp na pokazy filmowe i spotkanie z twórcami jest wolny.