Sieci, algorytmy, sztuczna inteligencja i tolkienowskie palantíry – to główne wątki drugiej edycji biennale, która odbędzie się w czerwcu i lipcu 2022 roku.
Co wspólnego tolkienowskie palantiry mają z siecią, technologią i sztuczną inteligencją - na te pytania szukać będą odpowiedzi uczestnicy Biennale Warszawa 2022, którego druga edycja odbywa się pod hasłem "Widzące kamienie i przestrzenie poza Doliną".
Coraz częściej widzimy, że technologie cyfrowe stają się najważniejszym polem bitwy o naszą przyszłość. Jakie są główne osie tego konfliktu? Gdzie szukać alternatyw wobec cyfrowego autorytaryzmu? W jaki sposób przekroczyć ten konserwatywny model cyfrowy? Czy algorytmy są w stanie uwzględnić te przejawy człowieczeństwa, które nie poddają się behawioralnym obliczeniom? Dlaczego sztuczna inteligencja potrafi tylko brać, nigdy zaś nie daje nic od siebie? Artystki i artyści biorący udział w BW 2022 obok prac krytycznych pokazujących, jak granice wolności wytyczane są przez technologicznych gigantów, pokażą również projekty nakierowane na przyszłość i proponujące inne sposoby zarządzania siecią i światem.
Zaprezentowane zostaną urządzenia umożliwiające różne formy oporu, jak na przykład klawiatura, dająca dostęp do sieci w miejscach, gdzie państwo stosuje blokady Internetu. Na wystawie znajdą się prace artystów i badaczy, którzy wykorzystują własne, zaawansowane algorytmy i oprogramowania, budują systemy kodowania informacji w DNA roślin oraz tworzą prototypy pozwalające zaburzać działanie systemów inwigilacji.
W wystawie oraz zintegrowanym z nią programie publicznym wezmą udział artystki i artyści z całego świata, badacze, projektantki, naukowcy i aktywistki, a także polskie i międzynarodowe instytucje, organizacje oraz przedstawiciele nieformalnych i formalnych inicjatyw.
Więcej informacji o BW 2022 - na stronie Biennale Warszawa.