null

Sylwia Zientek - trzeci wykład mistrzowski

Drukuj otwiera się w nowej karcie
12.12.2023 19:00 - 12.12.2023 20:30
Big Book Cafe MDM, Koszykowa 38/50
Grafika zapowiadająca spotkanie z pisarką Sylwią Zientek w Big Book Cafe MDM
Wykład Mistrzowski w Big Book Cafe MDM

Big Book Cafe Akademia zaprasza na trzeci i ostatni z cyklu wykładów mistrzowskich Sylwii Zientek, zatytułowanych BYŁYŚMY. ARTYSTKI W ROLI GŁÓWNEJ. Grudniowe spotkanie jest zatytułowane CZY STARA DZIWACZKA MOŻE BYĆ WIELKĄ MALARKĄ?Wstęp wolny. Wydarzenie dofinansowało m.st. Warszawa.

Wiele artystek miało szansę dożyć sędziwego wieku. Niektóre spijały laury, na które czekały całe życie. Dla innych ostatnie lata były momentem przełomu. Wiele z nich pod koniec życia było zapomnianych i dotkniętych biedą (Mela Muter, Olga Boznańska), na co wpływ miał fakt, że były samotne, nikt nie dbał o ich spuściznę i nie starał się podtrzymać pamięci. Niektóre do ostatnich chwil malowały, chociaż nie miały już dawnych umiejętności, plagiatowały same siebie i uznawano je za „stare dziwaczki” (Tamara Łempicka, Zofia Stryjeńska). Niekiedy w tym okresie pociechę niosło poczucie, że były w istocie „wielkimi artystkami”. Niektóre pod koniec życia nabierały wiatru w żagle, zmieniały styl, odkrywały nowe rejony sztuki albo wykazywały się niezwykłą odwagą (Ewa Łunkiewicz-Rogoyska – Mewa, Erna Rosenstein, Alice Neel) i potrafiły sięgnąć po nowe środki wyrazu, złamać tabu, tworzyć coś zupełnie nowego. Stara dziwaczka potrafiła zaskoczyć!

- przekonuje pisarka Sylwia Zientek, autorka m.in. książki biograficznej o malarkach “Polki na Montparnassie”, sagi “Hotel Varsovie”, powieści “Lunia i Modigliani” oraz najnowszej książki “Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”. 

Wykłady mistrzowskie odbywają się w Big Book Cafe MDM. To propozycja dla osób dorosłych. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.