null

Biuro Odbudowy Ukrainy – wystawa w Muzeum Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
01.12.2022 - 02.07.2023
Na jasnym tle narysowane beżowe geometryczne kształty. Czarny napis Biuro Odbudowy Ukrainy (także w wersji ukraińskiej)
Muzeum Warszawy

Wystawa - projekt architekta i artysty Petra Vladimirova - pokazuje zagadnienia, z którymi mierzą się osoby zaangażowane w odbudowę Ukrainy.

Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Petro Vladimirov zaprosił do rozmów ukraińskich ekspertów z dziedziny architektury, urbanistyki, prawa i ochrony zabytków. 

Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jej projekt skupia się na pięciu obszarach: polityce mieszkaniowej, budownictwie, ochronie zabytków, prawie i administracji. Opowiadają o nich ukraińscy specjaliści – urbaniści, polityczka, deweloper, badacze miejscy oraz aktywiści zaangażowanymi w ochronę zabytków. Projekt pokazuje, jak te dziedziny rozwijały się do 24 lutego 2022 roku i jaki kontekst tworzą dla przyszłej odbudowy.

Tytuł odnosi się do Biura Odbudowy Stolicy, które odpowiadało za odbudowę Warszawy po II wojnie światowej. Instytucja przywołana jest na płaszczyźnie emocjonalnej. Część pytań, przed którymi stoi dziś Ukraina, jest zbliżona do tych, na które musieli odpowiedzieć warszawiacy prawie 80 lat temu. Są jednak także istotne różnice, które zostaną poruszone w programie wydarzeń.

Ekspozycji towarzyszyć będzie cykl spotkań z udziałem polskich i ukraińskich ekspertek i ekspertów.

Więcej informacji – na stronie Muzeum Warszawy.

 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.