null

Pokaz prac Andrzeja Fogtta z cyklu BUCZA - Muzeum Polin

Drukuj otwiera się w nowej karcie
24.02.2023 10:00 - 24.04.2023 18:00
Dwie dziewczyny oglądające obraz symbolizujący wojnę w Ukrainie - potwory przed otwartymi drzwiami, u ich stóp czaszki, wykarczowane pnie drzew
Pokaz prac z cyklu BUCZA, Muzeum Polin

24 lutego 2023 roku, w rocznicę napaści rosyjskiej na Ukrainę Muzeum POLIN prezentuje prace Andrzeja Fogtta z cyklu "Bucza". Malarz namalował je z potrzeby sprzeciwu wobec zbrodniczych działań i okropności wojny. Wystawa potrwa do 24 kwietnia 2023.

 

Dwa wieki, jakie dzielą nas od Goi, wyłoniły kolejną plejadę malarzy, z zachodu i ze wschodu, którzy w okropnościach wojny, w zbrodniczych działaniach, widzą zagrożenie dla człowieka, dla ludzkości, dla człowieczeństwa. Dopisuję do listy zgłaszających sprzeciw – Andrzeja Fogtta. 

- komentuje ten cykl Marian Turski i porównuje go do dzieł Francisco Goi "Okropności wojny".

Andrzej Fogtt jest malarzem, grafikiem, teoretykiem sztuki. Pracuje na warszawskiej Pradze. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu w 1974 roku w pracowni prof. Zdzisława Kępińskiego i prof. Magdaleny Abakanowicz. W 2009 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis za zasługi dla kultury polskiej. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych.

Więcej informacji o pokazie prac: https://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2023/02/21/bucza-pokaz-obrazow-andrzeja-fogtta