null

Butenko dla małych i dużych - wystawa w Muzeum Karykatury

Drukuj otwiera się w nowej karcie
30.06.2023 10:00 - 29.10.2023 18:00
Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego, Kozia 11
Barwna ilustracja przedstawiająca Gapiszona w pasiastym ubraniu, który w rękach trzyma roślinę doniczkową, dookoła inne, puste donice.
Gapiszon | Autor: Bohdan Butenko

Wystawa Bohdana Butenki – jednego z najwybitniejszych polskich grafików i ilustratorów – to wybór prawie 450 prac z jego trwającej blisko siedem dekad kariery artystycznej.

Na ekspozycji przestawione są prace znane i lubiane, jak i dzieła, które nigdy wcześniej nie były prezentowane publiczności.

Podstawę wystawy stanowi wybór żartów rysunkowych i krótkich humorystycznych form komiksowych, w tym oryginalnych plansz z przygodami Gapiszona. W drugiej części ekspozycji zaprezentowane są skarby odnalezione w archiwach rodzinnych autora: projekty niewydanych książek i książek przygotowanych dla zagranicznych wydawców, niepublikowane ilustracje i kolaże, plansze telewizyjne, klisze animacyjne, abstrakcyjne grafiki, pejzaże z egzotycznych podróży i realistyczne ćwiczenia warsztatowe. 

Wystawa Butenko dla małych i dużych” jest pomyślana jako wystawa familijna, budująca przekaz interesujący różne grupy wiekowe. Dlatego rysunki będą prezentowane – w ramach aranżacji scenograficznej – w dwóch pasmach. Na wysokości wzroku dorosłych rysunki satyryczne i żarty rysunkowe, niżej na wysokości wzroku dzieci prace dla najmłodszych. Dziecięcy widzowie przy wejściu dostaną muzealne bingo – zabawę, która zachęci do uważnego oglądania wystawy.

Źródło: Muzeum Karykatury