null

Centrum Sztuki Włączającej zaprasza do świata Głuchych

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie dwie dłonie, palce każdej ułożone w znak V, w tle fragment twarzy mężczyzny
Dodatkowy pokaz spektaklu 1 października

Z okazji obchodzonego we wrześniu Międzynarodowego Tygodnia Głuchych oraz przypadającego właśnie dziś, 24 września, Międzynarodowego Dnia Głuchych, Centrum Sztuki Włączającej zachęca do udziału w wyjątkowym wydarzeniu: spektaklu “2080: kto zabił język migowy?” w reżyserii Erwana Cifry. Odbędą się też warsztaty skierowane do osób posługujących się polskim językiem migowym.

Tradycyjnie we wrześniu obchodzone są dwa święta Głuchych: Międzynarodowy Tydzień Głuchych, uchwalony przez Światową Federację Głuchych w 1958 roku oraz Międzynarodowy Dzień Języków Migowych, uchwalony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2017 roku. Ich celem jest zwrócenie uwagi nie tylko na problemy i prawa Głuchych, ale również na ochronę tożsamości i różnorodności kulturowej osób, które na co dzień komunikują się wieloma językami migowymi, a także pokaz osiągnięć kulturalnych Głuchych. 

Z tej okazji Centrum Sztuki Włączającej pokaże świetny spektakl artysty Visual Vernacular Erwana Cifry z Francji, a także zorganizuje warsztaty techniki VV dla osób posługujących się polskim językiem migowym (PJM).

Zależy nam, by zachęcić osoby z głuchotą do podążania za swoimi marzeniami

- pisze Edyta Kozub, inicjatorka wydarzeń w Centrum Sztuki Włączającej, polska artystka VV. Visual Vernacular to sztuka, która łączy elementy takie jak mimika twarzy, pantomima, gesty, język migowy, storytelling, poezja kształtu, ruchy ciała.

Erwan Cifra (...) w spektaklu Kto zabił język migowy? przenosi publiczność do roku 2080, w którym wciela się w rolę policjanta i poszukuje odpowiedzialnych za zniszczenie wszystkich śladów, informacji, wspomnień o języku migowym, m. in. informacji o chorobie „głuchota”, która od dawna nie istnieje na Ziemi, bo nie ma już osób niesłyszących, a tym samym nie ma też języka migowego. 

- czytamy na stronie Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21. 

Wydarzenie jest częścią projektu „POKAŻ JĘZYK”, dofinansowanego przez m.st. Warszawę.