null

O!SWÓJ - Teatr 21 zaprasza na Spotkanie z Innym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
scena ze spaktaklu Indianie - na pierwszym planie chłopak w kowbojskim kapeluszu, wojskowej bluzie, z koltami za paskiem, za nim duża grupa aktorów i aktorek
Spektakl "Indianie" | Autor: Grzegorz Press

Już po raz piąty odbędzie się spotkanie w ramach projektu O!SWÓJ, skierowanego do warszawskich nauczycielek i nauczycieli. W nowo otwartym Centrum Sztuki Włączającej odbędzie się próba otwarta Teatru 21 i dwudniowe warsztaty.

Celem dwudniowych warsztatów będzie dekonstrukcja figury Innego. Uczestniczki i uczestnicy przyjrzą się mechanizmom stygmatyzacji osób z niepełnosprawnościami, analizować strategie przeciwdziałające wykluczeniu.

Podczas warsztatu będziemy analizować obowiązujące narracje dotyczące kategorii niepełnosprawności, gdzie leży ich źródło, a tym samym skąd biorą się nasze wyobrażenia, uprzedzenia, strach i gdzie należy szukać inspiracji do pracy z uczniami. Warsztat prowadzony będzie aktywnymi metodami wykorzystującymi doświadczenia uczestników.

Nauczycielki i nauczyciele, którzy zgłoszą się na warsztaty, obejrzą wcześniej spektakl „Indianie” – przedstawienie o odwadze, wyprodukowane wspólnie przez Teatr 21 i Nowy Teatr.

Czym jest dzisiaj odwaga? Jak być odważnym? Jak żyć odważnie? Jak zachęcać do odwagi? A może wcale jej nie potrzebujemy? Jeśli pomyśleć o odwadze jako o ciekawości i pragnieniu poznania świata, to w dzieciństwie wszyscy jesteśmy odważni. Jednak proces edukowania bardzo często tłumi ciekawość i ujarzmia temperament. Dlatego nie każdy dorosły jest nadal odważny. Niech więc nawiedzą nas indiańscy bohaterowie. A wraz z nimi zwierzęta, żywioły, słońce i księżyc. Każdy z nas chowa w pamięci odważnych bohaterów. Być może znajdzie się w niej trochę miejsca dla Indian? Aktorzy Teatru 21 przywołają ducha wojowniczek i wojowników. Nie bójcie się! Usiądźmy w kole, Słyszycie dźwięk bębna? Zatańczmy razem taniec pow-pow! Tak, Indianie powracają!!! My potrzebujemy ich, a oni nas!

Projekt O!SWÓJ

Cykl spotkań rozpoczął się w maju tego roku, zakończy się w grudniu. Odbyły się już warsztaty pod hasłem: “Przedszkole i szkoła jako przestrzenie przyjazne”, “Idea wychowania do wolności i różnorodności”, „Używanie języka”, “Siła osobistej historii i sojusznictwa”. W ostatni listopadowy weekend zaplanowany jest blok 5, czyli “Spotkanie z Innym”, a w grudniu blok 6 - “Reprezentacje niepełnosprawności”.

Zapisy na każdy blok tematyczny ogłaszane są osobno. Ponadto każda_y uczestniczka i uczestnik otrzymują zestaw trzech wydanych przez Teatr 21 książek z serii „Odzyskiwanie obecności”, które poszerzają wiedzę z obszaru studiów o niepełnosprawności.

piątek 25 listopada, godz. 16:00 – 19:00
sobota 26 listopada, godz. 10:00 – 13:00; 14:00 – 17:00

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy do czwartku 24 listopada. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Harmonogram i formularz zgłoszeniowy