null

Chór POLIN – projekt "Wokół nas morze ognia"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
02.12.2023 20:30 - 02.12.2023 21:30
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6
Chór składający się z kobiet śpiewa dyrygowany przez osobę z krótkimi siwymi włosami
Chór POLIN | Autor: M. Starowieyska

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na performans muzyczny Chóru POLIN. Występy towarzyszą wystawie czasowej "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim".

Performans muzyczny Chóru POLIN, społecznego chóru działającego przy Muzeum Historii Żydów Polskich, towarzyszy wystawie "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim". Organizatorzy dedykują występ ofiarom cywilnym konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Projekt jest realizowany pod batutą kompozytorki Aleksandry Gryki, z udziałem perkusistki Dominiki Korzenieckiej, basistki Małgorzaty Tekiel i saksofonisty Mikołaja Trzaski.

Jest to ostatni projekt Chóru POLIN, który przez 9 lat rozwijał kolektywne, eksperymentalne performanse i muzyczne komentarze do podejmowanych przez muzeum wątków i ważnych wydarzeń. Składamy głęboki ukłon w stronę społeczności, która dzięki zaangażowaniu członków i członkiń Chóru stworzyła się wokół muzeum.

"Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" to pierwsza wystawa o powstaniu w getcie warszawskim przedstawiona z perspektywy cywilów. Podczas powstania zeszli oni do bunkrów i kryjówek, sprzeciwili się nazistom i narzuconemu przez nich systemowi mordowania bezbronnych w obozach zagłady. Zamiast stawić się do transportu, ukrywali się. Ich cichy opór był tak samo ważny, jak ten z bronią w ręku.