Miasta z popiołów. Waszyngton – stolica nowoczesnego państwa

26.04.2023 18:00 - 26.04.2023 20:00
Napis na szarym tle.

Oto kolejny wykład w Centrum Interpretacji Zabytku. Tym razem o początkach amerykańskiej stolicy opowie historyk, doktor Jarosław Pietrzak. Wykład w formule hybrydowej.

Republikańskie państwo, które uzyskało swoją niepodległość w 1783 roku musiało posiadać swoją stolicę, odpowiadającą nowoczesnemu ustrojowi i formie rządów. Dyskusja o lokalizacji stolicy, pomysły i projekty zgłaszane przez polityków i architektów, sprawiły, że dopiero w końcu XVIII wieku postanowiono o budowie Waszyngtonu. Nowy Rzym? Czy też oświeceniowe miasto? A może masońskie wpływy?

Symbolika Waszyngtonu do dziś pochłania umysły historyków, urbanistów, przewodników wycieczek i zwykłych ludzi zainteresowanych historią. Trudne dzieje tego miasta, zniszczonego przez Anglików w 1812 roku pozwalają mówić, że z bagien wokół rzeki George rodziło się niczym feniks z popiołów.

Prowadzący: dr Jarosław Pietrzak – historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki „Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność” (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

Źródło: Centrum Interpretacji Zabytku

Sprawdź lokalizację na mapie