null

"Co gryzie Gilberta Grape'a" w Teatrze Powszechnym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
23.09.2023 18:00 - 23.09.2023 19:30
Zamoyskiego 20, Warszawa
Czarno-białe zdjęcie z próby spektaklu "Co gryzie Gilberta Grape'a" w Teatrze Powszechnym
Próba spektaklu "Co gryzie Gilberta Grape'a" | Autor: Marianna Kulesza

21 września w Teatrze Powszechnym pierwsza premiera nowego sezonu: spektakl "Co gryzie Gilberta Grape'a". Popremierowe pokazy 22 i 23 września.

Grape’owie to specyficzna rodzina o specyficznych ciałach. Ellen przechodzi okres buntu i dojrzewania, Arnie ma zespół Downa i ciągle gdzieś się chowa, Amy nigdy nie odpoczywa, Bonnie nosi swoje grube ciało niczym pancerz, Gilbert pragnie tylko świętego spokoju, Albert zaś nie żyje. I jakoś mija im dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, od śniadania do kolacji, od urodzin do kolejnych. 

 Każdy z nas ma ciało. Każdy z nas ma też rodzinę. Bardziej lub mniej kompletne, lepiej lub gorzej funkcjonujące. Zawsze jednak będące strukturami, które z całym dobrodziejstwem inwentarza pozycjonują nas w społeczeństwie od pierwszego dnia życia.

Sięgamy po kultową powieść Petera Hedgesa, żeby odkryć jaką prawdę opowiada potraktowana z troską i uważnością prosta historia rodzinna. Prawdę, a nie nasze wyobrażenie o niej.
 
Dzięki zaangażowaniu ekspertek z przestrzeni niepełnosprawności i grubości, a także superwizorki procesu, szukamy opartych na reprezentacji form realizacji teatralnej. Zadajemy pytanie o godność tych, którzy swojej odmienności od normy nie mogą schować do kieszeni.

- mówią twórczynie spektaklu, reżyserka Karoliny Kowalczyk i dramaturżka Natalii Królak.

Więcej na stronie Teatru Powszechnego.