null

Codzienny stan wojenny - rocznica 13 grudnia 1981

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego stołeczne instytucje przygotowały aplikacje, wystawy, koncerty, spektakle i spacery historyczne. Opowiadają o dramatycznych wydarzeniach 1981 roku i stanie wyjątkowej codzienności w tamtym okresie.

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego pod hasłem "Proszę się rozejść. Codzienny stan wojenyy w rocznicę 13 XII 1981" organizowane są przez m.st. Warszawa, Dom Spotkań z Historią i Muzeum Karykatury. Organizatorzy proponują mieszkańcom nowe spojrzenie na dramatyczne wydarzenia roku 1981 i wyjątkową codzienność dwóch kolejnych lat stanu wojennego. 

W programie obchodów znalazła się m.in.:

  • Wystawa "Kiedy tarczą był śmiech" w Galerii W-Z przy schodach ruchomych trasy W-Z. Do 31 grudnia na wystawie zobaczymy wybór kilkudziesięciu prac polskich rysowników i grafików, który pokazuje jak na ponure i dramatyczne realia stanu wojennego reagowali — niosąc niezbędną dawkę sarkazmu i humoru — artyści i satyrycy.
  • "Spacery z termosem" (12 i 13 grudnia), podczas którego uczestnicy odwiedzać będą miejsca związane ze stanem wojennym.
  • Koncert białoruskiego Volnego Choru (12 grudnia)
  • Spotkania z Anną Beatą Bohdziewicz i Igorem Rakowskim-Kłosem (12 i 13 grudnia, także online), którzy opowiedzą o codzienności tamtych dni.

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego m. st. Warszawa wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką rozpoczyna kampanię społeczno-edukacyjną — „Bohaterowie Naszych Wolności”. W jej ramach 13 grudnia w Kinotece o godzinie 18:00 odbędzie specjalny pokaz filmu w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów”, który został zrealizowany na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem. Pokaz poprzedzi debata, którą poprowadzi dziennikarka Magdalena Rigamonti. Wezmą w niej udział Cezary Łazarewicz — laureat nagrody Nike, adw. Przemysław Rosati — prezes Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Jarosław Włodarczyk — dziennikarz i sekretarz generalny International Association of Press Clubs. Tematem rozmowy będzie przedstawienie punktów widzenia trzech środowisk dziennikarzy, adwokatów i twórców stających w obronie wolności i praw człowieka, szczególnie w miejscach, gdzie te wartości są zagrożone. Więcej informacji o pokazie, zapisy.

Archiwum Historii Mówionej przygotowało zbiór wspomnień świadkiń i świadków historii, którzy opowiadają o osobistych doświadczeniach z czasu stanu wojennego. Od 11 grudnia w serwisie relacjebiograficzne.pl będzie można wysłuchać wspomnień Chrisa Niedenthala, Jana Lityńskiego, Anny Bohdziewicz, Ludwiki Wujec czy Krystyny Starczewskiej, ale też relacji wojskowych, którzy pełnili w tamtym czasie służbę w armii.

Z okazji rocznicy Dom Spotkań z Historią przygotował nową odsłonę aplikacji „Wasza Warszawa”, która pozwala poznawać Warszawę z czasu stanu wojennego. Nagradzana aplikacja została uzupełniona o dziesiątki miejsc, zdjęć i faktów, które można odkrywać spacerując z telefonem w ręku lub na spokojnie — w domowym zaciszu. Jest też możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o stanie wojennym i Warszawie.

Szczegółowy program obchodów - na stronie Domu Spotkań z Historią.