null

Czego uczy nas kodeks Korczaka? – wykład w Muzeum Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
25.05.2022 18:30 - 25.05.2022 20:00
Na białym tle narysowana głowa Janusza Korczaka w niebieskich okularach. Z lewej strony napisy: Korczak nowe otwarcie. Korczak w książkach dla dzieci Anna Maria Czernow 13 kwietnia 18:00 oraz logotypy organizatorów
Autor: Materiały organizatora - Muzeum Warszawy i Żydowskiego Instytutu Historycznego

Rok 2022 to między innymi osiemdziesiąta rocznica śmierci Janusza Korczaka. Nie chcemy pamiętać o nim jedynie przez pryzmat końca wyjątkowej biografii.

Celem współdziałania Muzeum Warszawy i Żydowskiego Instytutu Historycznego jest próba odczytania na nowo jego spuścizny. Wydarzenia, które organizujemy są okazją do przemyślenia raz jeszcze tego, co płynie z jego tekstów.

Henryk Goldszmit/Janusz Korczak, jeden z najbardziej znaczących przedstawicieli ruchu na rzecz praw dziecka – praw człowieka, który o sobie pisał jako o „konstytucyjnym wychowawcy” i postulował już w latach 20., by wychowawca był „rzecznikiem praw dziecka”.

Sformułował właściwie dwa kodeksy:

  • jeden, z preambułą i ujęty w paragrafy (1-1000), to Kodeks Sądu Koleżeńskiego, czyli sądów dziecięcych w Domu Sierot i Naszym Domu,
  • drugi – zestaw praw podstawowych należnych dzieciom zawarty przez Korczaka w cyklu Jak kochać dziecko oraz książce Prawo dziecka do szacunku.

źródło: Centrum Interpretacji Zabytku

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.