
Muzeum POLIN zaprasza na rozmowę wokół książki "Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego". Z Agnieszką Daukszą, Patrycją Dołowy, Zuzanną Hertzberg, Moniką Tutak-Goll, Natalią Judzińską, Magdaleną Kozłowską, Karoliną Sulej i Agnieszką Glińską rozmawiać będzie Sylwia Chutnik. Wstęp wolny.
Powstańcy z warszawskiego getta walczyli o "trzy linijki w podręcznikach historii". A kobiety? Im dostał się najwyżej przypis, wspomina się je jako łączniczki, sanitariuszki czy partnerki lepiej znanych bojowników.
Tym razem będzie o nich - o brawurowych i ryzykownych akcjach Niuty Tajtelbaum, Wandy z warkoczykami; o poświęceniu Reginy Fudem, która zeszła do kanałów, by wrócić do getta po kolejną grupę powstańców; o Rywce Pasamonik, która wcieliła w życie wspólnotowe idee ruchu kibucowego; o Szoszanie Róży Kossower, która w czasie powstania warszawskiego walczyła w okręgu Starego Miasta, a gdy było już po wszystkim wyjechała do Izraela, odtrącona przez przyjaciół z AK, którzy nie wiedzieli że jest Żydówką. Jak pisze Hanka Grupińska:
(...) te dziewczyny poszły do żydowskiego podziemia, żeby siebie wzajemnie bronić. Ale też, a może nawet bardziej też, poszły do Organizacji, żeby być z innymi, nie samą jedną. Żeby być z chłopakami, którzy to bycie w grupie wymyślili. Żeby móc biec przez dziury w murach jak najszybciej, i ulicami getta w nocy jak najciszej – ale razem
Ta książka poświęcona jest przede wszystkim bohaterkom, które znane były do tej pory tylko z imienia, lapidarnych wzmianek w tekstach źródłowych lub pojawiały się jako towarzyszki walki swoich kolegów.
Więcej na ten temat na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Sprawdź lokalizację na mapie
Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.