null

Czytelnia POLIN: Agata Tuszyńska "Czarna torebka"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
17.05.2023 18:00 - 17.05.2023 20:00
Czarno-białe zdjęcie, zbliżenie na dłonie trzymające czarną, elegancką torebkę
Autor: Mateusz Grzelak

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na spotkanie z Agatą Tuszyńską i rozmowę o jej książce "Czarna torebka". Z autorką rozmawiać będzie Anna Sańczuk.

Krótka opowieść o spadku po babce Deli – czarnej torebce w kształcie koperty. Z torebką Dela Goldstein razem z córką Halinką wychodzi z getta. Do wyjścia namówił ją szwagier – Polak, który pomógł im się wydostać. Po drugiej stronie murów getta Dela Goldstein staje się Zofią Zmiałowską, nowego życiorysu uczy się na pamięć.

Tuszyńska odtwarza lata wojenne swojej babki na podstawie rzeczy znajdujących się w torebce, która jakimś cudem ocalała (babka Dela zginęła pod sam koniec wojny). A w torebce są: obrazek Jezusa, metryka chrztu, kalendarzyk terminowy na rok 1941z notatkami zapisanymi różnymi kolorami, z adresami, głównie żoliborskimi – tam Dela mieszkała przed wojną, przepisy na polskie dania, listy, znaczki z Hitlerem, kartka z tekstem polskiej piosenki. Wszystko to barwy ochronne, żydowski niezbędnik z kompletem ratunkowych rekwizytów – jak pisze autorka.

Osobista historia rodzinna będzie zilustrowana zdjęciami przedmiotów z torebki.

Szczegóły na stronie Muzeum POLIN.