null

Czytelnia POLIN "Dziennik Maryli. Życie i śmierć w getcie warszawskim"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
07.06.2023 18:00 - 07.06.2023 19:30
grafika zapowiadająca spotkanie wokół książki "Dziennik Maryli"

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na rozmowę o książce "Dziennik Maryli". Z Zuzanną Schnepf-Kołacz i Dariuszem Libionką rozmawiać będzie Agnieszka Sabor.

“Dziennik Maryli” to unikatowe świadectwo Shoah. Autorka opisuje w nim – z perspektywy ofiary i zarazem świadka tych dramatycznych wydarzeń – życie i śmierć zamkniętych za murami getta żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Relacjonuje przebieg krwawo tłumionego przez Niemców powstania. Do dziś nie udało się ustalić, gdzie i kiedy zginęła autorka. Prowadzony przez nią od wiosny 1942 roku diariusz urywa się 27 kwietnia 1943 roku. Tuż po wojnie odnaleziono go na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Maryla była młodą Żydówką zamkniętą w getcie warszawskim. Wiemy, o niej tyle, ile wynika z jej zapisków. Nie znamy nawet jej nazwiska. Przeżyła wielką akcję likwidacji getta w lipcu – wrześniu 1942 roku prawdopodobnie dzięki zatrudnieniu w fabryce Waltera C. Többensa. Straciła wówczas matkę. Miała męża Adama, który przebywał razem z nią w bunkrze o nieznanej lokalizacji. Eksperci uważają, że miała około 30 lat, była wykształcona. Zapiski obejmują okres roku przebywania w getcie, w tym 9 dni w bunkrze podczas likwidacji getta. Nie wiadomo, czy Maryla trafiła z transportem na Majdanek, jak można przypuszczać, czy też ktoś chciał ocalić jej zapiski, które odnaleziono po wyzwoleniu obozu na jego terenie.

Publikacja została opracowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku.

Źródło: Muzeum POLIN