null

Czytelnia POLIN: "Pamiętniki z Miłosnej"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
13.09.2023 18:00 - 13.09.2023 19:30
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Czytelnia POLIN zaprasza

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na rozmowę o książce pt. "Pamiętniki z Miłosnej". Wstęp wolny.

Henryk Makower:

Ulica Wolność, a raczej jej połowa przedzielona murem, prowadzi na cmentarz żydowski. Jedyna wolność, jaką jeszcze mają Żydzi w getcie, to wolność śmierci. Zresztą dla Niemców nawet sama nazwa tej ulicy jest zbyt rewolucyjna zmienili więc ją na Zegarmistrzowską – Uhrmacherstrasse.

Noemi Makower:

Chciałabym przeżyć tę wojnę i mieć jeszcze dzieci z moim kochanym Mańkiem. Dzieci, które nigdy nie widziały pożogi, mordów i zezwierzęcenia ludzkiej natury, dzieci, które tego nie zobaczą, które będą żyły w szczęśliwym kraju bez wojen i antagonizmów rasowych. Piszę to, co czuję, ale wiem, że to niemożliwe. Po pierwsze, dlatego że mało prawdopodobne jest nasze przetrwanie, a po drugie, czyż jest na świecie kraj, w którym nie będzie już w przyszłości wojny? Wojna tak się sprzęgła z historią ludzkości, że chyba zniknie z powierzchni ziemi razem z życiem tej ludzkości.

Z Ireną Makower, córką Noemi i Henryka Makowerów, a także z Marią Ciesielską i Tomaszem Urzykowskim rozmawiać będzie Anna Wacławik-Orpik. Na spotkanie w Muzeum POLIN wstęp jest wolny.