null

43. WST to nie tylko spektakle

Drukuj otwiera się w nowej karcie
scena finałowa musicalu 1989, w wykonaniu zespołu krakowskiego Teatru im. Słowackiego
"1989" | Autor: Bartek Barczyk

Władza, wolność i instytucje. Jakie mogą być pożytki z kryzysu? - to tytuł pierwszej z debat zorganizowanych podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych. Festiwal, będący przeglądem najciekawszych produkcji minionego roku, jest także okazją do spotkań i dyskusji z udziałem ludzi kultury.

Pierwsza z debat będzie poświęcona temu, czy – i jeśli tak, to jakie – mogą być pożytki z kryzysu oraz jak czerpać z niego moc i dawać ją innym. 

Od wielu lat jesteśmy świadkami procesu ograniczania wolności artystycznej w Polsce. Wolność znika konsekwentnie, kawałek po kawałku z każdą kolejną instytucją, której dyrekcja obsadzona jest bez konkursu, z naruszeniem procedur, przez osoby nieposiadające odpowiednich kompetencji, z każdą próbą politycznie motywowanego, siłowego odwołania dyrekcji, z każdym aktem cenzury ekonomicznej, prokuratorskim postępowaniem przeciwko artystkom i artystom, z każdą kolejną wypowiedzią polityka, który rości sobie prawo do kontrolowania życia kulturalnego w naszym kraju. 

- piszą organizatorki i organizatorzy 43. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Do udziału w pierwszej debacie zaproszono przedstawicielki i przedstawicieli trzech teatrów – Dramatycznego w Warszawie, im. Słowackiego w Krakowie i Teatru Polskiech w Podziemiu, 

które szczególnie silnie zostały dotknięte działaniami władz, ale które zarazem zdołały oprzeć się naciskom i z kryzysu czerpać siłę, integrując wokół siebie środowiska, tworząc ważne dzieła i prowadząc debatę społeczną, kluczową dla kondycji naszej demokracji.

O ograniczaniu wolności artystycznej i o możliwych strategiach oporu, porozmawiają Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy, Monika Strzępka, dyrektorka Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy, Marcin Wojciechowski, aktor Teatru Dramatycznego, Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, Karolina Kazoń, aktorka Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, Piotr Rudzki,kurator artystyczny Teatru Polskiego w Podziemiu oraz Piotr Olkusz członek Zespołu redakcyjnego miesięcznika „Dialog”. Dyskusję poprowadzi Agata Adamiecka-Sitek.

Miejsce wydarzenia – Foyer Dużej Sceny. Debata rozpocznie się o godzinie 16.30 i będzie transmitowana na Facebooku Warszawskich Spotkań Teatralnych. Kolejne debaty towarzyszące 43. WST odbędą się w 25 i 26 maja.