null

Dekalog, czyli lokalna wojna światowa – premiera w Teatrze Polskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie
10.12.2022 19:30 - 10.12.2022 21:30
Biały napis na tle z tlam w różnych odcieniach zieleni.

Polsko-ukraiński konflikt z czasów II wojny światowej okazuje się być tematem bolesnym i trudnym także dzisiaj. Wojna w Ukrainie wiele zmieniła w naszych sąsiedzkich relacjach. Układamy je sobie na nowo. Ale czy możemy, czy powinniśmy mówić o przeszłości? Tak, powinniśmy. Może wreszcie jest na to dobry moment. Może właśnie teraz mamy szansę na porozumienie i wzajemne przebaczenie? Może dziś umiemy wreszcie nie tylko słyszeć, ale też słuchać jedni drugich. Spróbujmy.

Reżyserka Svitlana Oleshko, uchodźczyni z Charkowa, z aktorami Teatru Polskiego inicjują polsko-ukraiński dialog o naszej wspólnej polsko-ukraińskiej historii, dotykając bolesnej wojennej przeszłości.

Tytuł „Lokalna wojna światowa” został zaczerpnięty z książki Timothy'ego Snydera.

W scenariuszu wykorzystano fragmenty dokumentów, przemówień, listów, wspomnień z lat 40. XX wieku oraz współczesnych opracowań: Stepana Łenkawskiego, Tarasa Bulby Boroweć’a, Jakiwa Halczewskiego, Ireny Tymoczko-Kamińskiej, Igora Tkalenki., Timothy Snydera, Metropolity Andrzeja Szeptyckiego, Olega Łysaka oraz wiersze Serhija Żadana, Wasilija Herasymiuka, Nazara Honczara, Romana Sadłowskiego, a także fragmenty „Hamleta” Williama Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka, ukraińskie wiersze ludowe w przekładzie Jacka Podsiadło oraz ukraińskie pieśni ludowe.

Spektakl na stronach Teatru Polskiego

Kolejne spektakle:
10 grudnia 2022, godz. 19:30 – premiera
11 grudnia 2022, godz. 18:00
13 grudnia 2022, godz. 19:30
14 grudnia 2022, godz. 19:30

Sprawdź lokalizację na mapie