null

Dla kogo Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kolaż z pięciu zdjęć portretowych, dwie kobiety i trzej mężczyźni
Nominowane i nominowani do Nagrody Kapuścińskiego

W sobotę dowiemy się, kto otrzyma jubileuszową Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż roku. Serdecznie zapraszamy do śledzenia wieczornej uroczystości w Teatrze Studio. Będziemy ją transmitować na profilu FB Nagrody oraz na VOD Warszawa. Do zobaczenia!

Sobotnia uroczystość to ostatnie wydarzenie trzeciego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i zwieńczenie Dnia Reportażu, który będzie się odbywał w Pałacu Kultury i Nauki. Piątkę nominowanych do Nagrody – Martę Abramowicz, Ersina Karabuluta, Michała Książka, Fernandę Melchor i Bartosza Żurawieckiego – można będzie spotkać po południu w Sali Goethego w Pałacu Kultury i Nauki.

Finałowa gala jubileuszowej Nagrody odbędzie się w sobotę wieczorem w Teatrze Studio. Najlepsze reportaże wydane w Polsce zostaną nagrodzone już po raz 15. Na transmisję tego wydarzenia zapraszamy na profil Facebook Nagrody oraz na VOD Warszawa (dostęp bezpłatny!). Zaczynamy o godzinie 20. Bądźcie z nami!  

Jubileusz Nagrody

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego ustanowiła 14 stycznia 2010 roku Rada Miasta Stołecznego Warszawy. Jest to forma wyróżnienia wartościowych książek reporterskich, podejmujących ważne problemy współczesności. W tym roku odbywa się 15. edycja konkursu. Spośród 145 nadesłanych tytułów jury wybrało 5 najlepszych reportaży 2023 roku.  

Nominowane książki dotyczą różnorodnych problemów społecznych, takich jak cierpienia związane z traumami wojennymi, wykluczenie i dyskryminacja osób niepełnosprawnych, przemoc wojenna jako naruszanie praw człowieka, codzienne doświadczenia związane z chorobą i umieraniem oraz wpływ środowiska na życie ludzi.  

Kolaż z pięciu okładek książek, między nimi czarny logotyp Nagrody Kapuścińskiego
Książki-finalistki Nagrody Kapuścińskiego