null

Dołącz do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Akcja Żonkile

Jak co roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca do udziału w akcji Żonkile, upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim. Zgłaszać mogą się szkoły, biblioteki, instytucje kultury.

W poprzednich latach 19 kwietnia uczennice i uczniowie warszawskich szkół aktywnie włączali się w akcję, rozdając na ulicach papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu w getcie. Z powodu pandemii już w zeszłym roku formuła wolontariatu została ograniczone i nie było otwartej rekrutacji wśród uczniów warszawskich szkół. Organizatorzy zachęcają do organizowania zajęć z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych na tę okazję. Instytucje, które zgłoszą się do akcji, otrzymają dostęp do takich materiałów i będą mogły przeprowadzić zajęcia – zarówno w formie zdalnej, jak i podczas stacjonarnych lekcji w szkole. 

W tym roku materiały zostaną poszerzone o premiery literackie nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów – MIŁOŚĆ. „Do stworzenia opowiadań i reportaży zaprosiliśmy Annę Bikont, Marcina Szczygielskiego oraz Pawła Beręsewicza” – czytamy na stronie Muzeum POLIN. Dla wszystkich zgłoszonych do akcji Żonkile będą też zorganizowane szkolenia online dotyczące wykorzystania materiałów edukacyjnych. O terminach tych szkoleń zainteresowani zostaną powiadomieni drogą mailową.   

Termin zgłoszeń dla szkół, bibliotek i instytucji kultury to 15 kwietnia 2022 r.

Muzeum czeka także na zgłoszenia wszystkich chętnych, którzy chcą zostać wolontariuszami/wolontariuszkami akcji. Muzeum szuka osób w wieku od 14 lat, które 19 kwietnia 2022 r. (wtorek) na warszawskich ulicach będą wręczać przechodniom papierowe żonkile i informować o akcji. Zgłoszenia dla wolontariuszy trwają do 20 lutego.